Vedení vzdělávacích zařízení jim ale pomáhá i s rozhodováním, jakou školu si vybrat. K tomu používají celou řadu metod. Vlastní aktivitu musejí vyvíjet také samotní školáci. Ti si letos navíc nově mohou přidat až tři přihlášky na střední školy.

„Využívají teď hodně dnů otevřených dveří. Podle vlastního uvážení se jezdí dívat i do škol ve Zlíně nebo Přerova. Někdy se pak i přímo na nás obracejí zástupci středních škol s možností prezentace,“ prozradila ředitelka chropyňské základní školy Danuše Zapletalová.

Deváťáci pak mají nyní před sebou také Scio testy, kde si mohou jednoduše řečeno vyzkoušet přijímačky nanečisto. „Testy jim navíc ukáží, zda se pro budoucí povolání hodí,“ podotkla Zapletalová.

Využít Scio testů, které jsou hrazené Zlínským krajem, chce třeba i bystřická základní škola Bratrství Čechů a Slováků.

„Děti si vyzkouší časový stres, který je součástí přijímaček, zkouškové příklady, nebo i testy pro různé obory,“ pochvaluje si zástupkyně tamní ředitelky Jitka Vašalovská.

Kromě testů se ale vedení škol snaží dětem pomoci i vyučovacími hodinami navíc.

„Jednou týdně mají hodinu matematiky a českého jazyka. Tato výuka je určena právě deváťákům před přijímacími zkouškami. Většina našich školáků se ale zpravidla dostane na střední bez přijímaček. Vejdou se do takového průměru, že jsou přijati bez zkoušek,“ vysvětlila například Zdeňka Zemanová z hulínské základní školy .

Vzdělávací zařízení na Kroměřížsku pak také shodně využila nedávné přehlídky středních škol, která se konala ve Zlíně.

„Navíc si nás zvou střední školy i přímo na prohlídku nebo se také žáci devátých tříd byli podívat na Úřadě práce. Tam se seznámili mimo jiné i s nabídkou oborů,“ sdělila Zemanová.