Silnice první třídy ale mohou Kroměřížsku naopak i prospět. Ukáže to až praxe

„Lidé z dálnice či rychlostní silnice občas jedou svižněji, i když už na cestě s tak vysokou povolenou rychlostí nejsou,“ nastínil možnou komplikaci zástupce vedoucího kroměřížské dopravní policie Aleš Strážnický.

Obavy z vysokých rychlostí a s nimi spojenými haváriemi na dopravním inspektorátu vládly už před otevřením úseku dálnice vedoucím do Kroměříže.

„Čekali jsme, že na křižovatce u dálničního sjezdu přibude nehod, ale nepotvrdilo se to. Nicméně všechny větší křížení silnic se dají považovat za rizikové,“ upozornil zástupce vedoucího.

Ze začátku tak podle něj u sjezdů budou policisté často hlídkovat, stejně jako tomu bylo ještě donedávna u koncového bodu dálnice D1 za Kroměříží ve směru na Skaštice.

„Nejvíce ale řidiči hřeší při porušování přikázaného směru jízdy. Právě na přemostění u sjezdu spousta lidí odbočí na Skaštice, ačkoli je přikázaný směj jízdy na Kroměříž,“ popsal Strážnický.

Zprovoznění právě vznikajících silnic první třídy podle něj ale naopak může počty nehod snížit. Bezpečnějšími se totiž stane hned několik úseků.

„Slibujeme si hlavně uvolnění provozu mezi Kroměříží a Hulínem, kde je vysoká zatíženost a věčně kolony. To se samozřejmě odráží i na bezpečnosti ostatních cest, řada motoristů například se svým vozem nyní volí raději cestu přes cyklostezku u Bílan,“ vysvětlil policista.

Podobných hazardérů se podle něj denně objeví celá řada a potvrzuje to i starosta Hulína.

„Té koloně od Kroměříže se řidiči vyhýbají všelijak. Už se nemůžeme všichni dočkat, až to konečně skončí,“ těší se Roman Hoza.

Strach z případných příliš rychle jedoucích řidičů, kteří nohu z plynu nedají ani za cedulí označující začátek Hulína, podle něj město nemá. „Každý řidič zná vyhlášku a předpokládám, že devětadevadesát procent je slušných,“ věří starosta.

Prozatím proto podle něj není potřeba uvažovat nad umístěním nového orientačního měřiče rychlosti.

„Máme ho na Holešovské ulici kvůli škole, ostatní místa nejsou tak riziková. Nicméně když se tento nešvar objeví, zakročíme rychle,“ přislíbil Hoza.

Obavy ze zvýšení nehodovosti netrápí ani některé řidiče. „Doprava bude plynulejší a proto i bezpečnější. Hlupáci za volantem se najdou ať už tu dálnice bude či ne,“ konstatoval čtyřiadvacetiletý Patrik Bořuta z Kroměříže.