Navrhovat kandidáta na hlavu státu bude moci podle návrhu ústavního zákona každý občan České republiky, který dosáhl věku osmnácti let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně padesáti tisíci občanů.

Navrhnout kandidáta by také mohla skupina nejméně dvaceti poslanců nebo nejméně deseti senátorů.

„Jsem určitě pro. I řadový občan by konečně mohl nějak ovlivnit a posoudit, zda je dotyčný člověk na správném místě či ne,“ pochvaluje si projednávanou změnu například Helena Bíbová ze Zdislavic. Pozitivně ji vnímá také Helena Minaříková z Kroměříže.

„Možnost, že bychom se mohli podílet na volbě prezidenta, se mi zamlouvá,“ konstatovala.

Teď rozhodnou senátoři. Včetně Miloše Malého

Přímá volba prezidenta sice už prošla přes poslance, nyní je však postoupena senátu.

„Věnovat se jí budeme na dalším zasedání, které se koná ještě v první polovině ledna příštího roku,“ konstatoval senátor a kroměřížský místostarosta Miloš Malý.

Ke schválení přímé volby hlavy státu se přiklání za několika předpokladů.

„Musely by být změněny pravomoce prezidenta. Zvolil by ho sice nejsilnější mandát, ale bude mít nulové pravomoce. Bohužel však není politická vůle dát mu více pravomocí, o ty by totiž musely přijít jednotlivé komory, tedy jak sněmovna, tak senát a vláda,“ vysvětlil Malý.

Vzápětí podotkl, že také nikdo nepočítal s tím, na kolik přímá volba prezidenta přijde. „Odhadem na částku mezi 500 a 800 miliony korun,“ upozorňuje kroměřížský senátor.

Ke změně zákona se ale přesto přiklání také řada starostů z Kroměřížska.

„Po tom, co poslanci a senátoři předváděli při minulých volbách, bude přímá volba jednoznačně lepší. Výsledky nikdo nezpochybní, nebudou se uzavírat žádné podivné dohody, které vedou k tomu, že jsou pak i samotní politici překvapeni výsledkem,“ míní například starosta Morkovic Slížan Pavel Horák.

Obdobný názor zastává i jeho kolega, starosta Šelešovic Josef Palička.

„Přikláním se k přímé volbě. Konečně by si lidé mohli svobodně rozhodnout o hlavě státu,“ konstatoval Palička.