A podle volebních komisí měli první den voleb lidé na Kroměřížsku o hlasování velký zájem. Mnozí voliči přišli už těsně před druhou hodinou.

Tak tomu bylo například ve volební místnosti na Gymnáziu v Kroměříži. Komise však všechny samozřejmě pustila k urnám až s úderem druhé hodiny.

„Chodím volit pravidelně, tedy pokud mi to pracovní povinnosti dovolí. Jsem první, protože za chvíli odjíždím pryč a nestihl bych to. O kandidátovi jsem měl jasno už před měsícem," řekl Deníku jeden z tamních voličů Jiří Kučera.

Vzápětí po něm dorazilo dalších deset lidí a pak už přicházeli plynule, občas dokonce museli počkat na chodbě, protože všichni se do místnosti s urnou nevešli.

Během odpoledne ale vše běželo hladce. „V žádné místnosti nedošlo k žádnému zásadnímu problému, vše probíhá bez komplikací," potvrdila kroměřížská policejní preventistka Barbora Balášová.

Podobný obrázek jako jinde nabídly také volební místnosti v jídelně na kroměřížském Riegrově náměstí. I tam se totiž dveře s voliči netrhly.

„Byla to rychlovka, za svůj život jsem zažila už několik voleb. V posledních letech jsem už moc nechodila, ale prezidentské volby jsem si nechtěla nechat ujít," řekla Milada Zezulková.

V regionu bylo i mnoho lidí, kteří nemohli z nejrůznějších důvodů do volebních místností přijít. Na tuto eventualitu jsou ale úřady připraveny a lidé z volební komise vyrážejí s přenosnou urnou.

„V Kroměříži se tak pravidelně chodí po domovech pro seniory. Včera ve tři hodiny tam přišli pracovníci a volby se uskutečnily i tam," informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Například v kroměřížském Domově U kašny tak už od tří hodin čekalo sedm nedočkavých voliček. „Nám už to nic nepřinese, ale děláme pro ty mladší. Třeba nový prezident přinese změnu," shodly se důchodkyně.

S přenosnou urnou se muselo také do nemocnice, kde o možnost volit požádali čtyři lidé. Nejstarší z nich byla pětaosmdesátiletá Dobromila Zavřelová.

„Moc radost z těch voleb nemám, ale je to moje občanská povinnost, a když jsem skončila kvůli operaci v nemocnici, tak jsem neviděla jinou možnost než volit takto," řekla Deníku seniorka.

I v menších obcích byl znát zájem lidí. Příkladem může být volební místnost v Bezměrově.

„Nával jsme tu neměli, ale úderem čtrnácté hodiny přišli první voliči a od té doby chodí neustále. Docela nás to překvapilo, když jsme to srovnali s volbami do krajských zastupitelstev. Na tomto okrsku je 432 oprávněných voličů, během prvních dvou hodin jich odvolilo zhruba osmdesát," poznamenal předseda tamní volební komise Jaromír Vlček

Podle něj by účast mohla být okolo pětašedesáti procent, „Ještě před tím, než jsme začali dal každý člen komise tip kolik lidí přijde. Ale nesázeli jsme se o peníze," usmál se muž, který předsedu volební komise dělal podruhé.