V sobotu 17. srpna se tak v Přílepech konal oficiální pokus o dosažení českého rekordu Nejvíce lidí narozených na zámku, aneb velké setkání princů a princezen.

„Nakonec se nás sešlo a zapsalo 604. Rekord bude zaznamenán v České knize rekordů,“ projevila spokojenost starostka Přílep Ivana Sehnalová, která pokus o rekord zaregistrovala prostřednictvím pelhřimovské agentury.

Ta na místo vyslala svou komisařku, která dohlížela, aby se pokus o rekord udál podle pravidel.

Dosažení rekordu spočívalo v tom, že se zúčastnění rodáci ze zámecké porodnice přišli po předložení dokladu s místem narození zapsat do sčítacího archu.

„Akci jsme propagovali zejména na sociálních sítích, regionálním rádiem a prostřednictvím mikroregionu,“ vysvětlila starostka, jak se podařilo sehnat dostatečné množství rodáků.

OPRAVA ZÁMKU JE V PLNÉM PROUDU

Porodnice v zámku fungovala devětadvacet let, za tu dobu se v ní narodilo téměř 21 tisíc dětí. I díky poutavé historii zámku loni obec zřídila ve spolupráci s místními spolky sbírku na obnovu zámku i okolního parku. V srpnu začala rekonstrukce střechy, okapních systémů a stropů v prvním patře.

„První etapa rekonstrukce za 6,5 milionu korun potrvá do konce letošního roku a je investicí obce. Zároveň připravujeme projektovou dokumentaci pro celkovou rekonstrukci zámecké budovy a budeme hledat dostupné zdroje mimo rozpočet obce,“ uvedla starostka Ivana Sehnalová.

Zámek by měl po skončení všech rekonstrukcí sloužit jako centrum společenského dění. Měl by zde vzniknout multifunkční sál se zázemím, knihovna s čítárnou a dětským koutkem nebo sídlo obecního úřadu.