„Klepala jsem si na čelo a říkala manželovi, že kamarád je asi na drogách. Potom jsme se ale na obci dozvěděli, že je tomu skutečně tak. Nevyvolalo to ve mně však žádnou euforii. Spíš jsem měla prázdno v hlavě a pořád tomu nevěřila, podobně jako ostatní,“ říká Kučerová, která je v Hostětíně místostarostkou.

Příjezd si prý začala uvědomovat až při organizování akce. Ale místo aby měla posledních čtrnáct dní na svou práci čas, musela neustále zvedat telefony. „Volali nám domů lidi, kteří nás neviděli třicet let. To byl jeden telefonát za druhým. Ptali se, jestli je to pravda, a co tady bude Charles dělat. Byl to pro ně větší šok než pro nás,“ popsala místostarostka, která má dnes na starosti vystoupení dětského souboru Světlovánek z Bojkovic na návsi.

Šokem byla zpráva údajně prý i pro děti z nedalekého Pitína nebo z Bojkovic. Nedokázaly totiž pochopit, proč princ přijede zrovna do „malého“ Hostětína. „Myslela jsem si, že už jsme ekologií hodně profláknutí. Ale asi tomu tak není. Třeba tomu pomůže princ. Lidi aspoň budou i po výroku Kateřiny Jacques vědět, co je biomasa, a že tady netopíme slupkami od banánů,“ pousmála se Kučerová.

Čím se blížil den Charlesova příjezdu, tím víc se ona i místní na dvě hodiny slávy těšili. Sama totiž bydlí s rodinou nedaleko kořenové čistírny, z níž si udělá princ procházku loukou hned vedle jejich domu. „Myslím, že vyznává venkovský styl a nevadí mu někde hrouda hlíny. Je to lidský rozměr, který nám jej může ještě více přiblížit. Obecně je ale pro nás příjezd prince jakýmsi zhmotněním pohádky,“ pousmála se místostarostka.

U Kučerů si nenechá ujít návštěvu Charlese kromě Aleny manžel Zdeněk, dcera Dora, která si vzala v práci dovolenou, jejich tři psi a dvě kočky. Jestli začnou štěkat, tak bude u čistírny možná veselo.