Zásadní změnou také je, že nyní leží tato povinnost na rodičích. V dřívějších letech totiž přihlášky za žáky odesílalo vedení školy.

Ředitelé vzdělávacích zařízení tuto změnu vítají. „Odpovědnost rodičů za potomky je pořád menší. Neustále také volali po tom, aby si školáci mohli podat více přihlášek. Teď to tak funguje, i s další změnou. Musejí si je do škol odevzdat sami,“ upozornil například Miloslav Zrna, ředitel kroměřížské základní školy Oskol. Tam děti formuláře dostanou od učitelů dnes společně s vysvědčením.

„Rodiče dostali pokyny, co dělat. Domluvili jsme se, že do poloviny února nám je vyplněné vrátí, my zkontrolujeme údaje a správnost známek za poslední dva roky a dostanou je zpět. Pak je musí sami odevzdat na středních školách,“ zdůraznil ředitel.

Změnu vítá i ředitelka zborovické základní školy Marcela Hanáková. „Žádosti máme rozdané od listopadu. Řekla bych, že teď je to pro nás všechno jednodušší,“ konstatovala.

Opačný názor má pak třeba ředitelka I. Základní školy v Holešově Jarmila Růžičková.

„Myslím, že se vše zkomplikovalo. Dřívější systém špatný nebyl. Teď se o žádosti musejí starat rodiče, uvidíme, jak to půjde,“ konstatovala Růžičková.

Problém spatřuje především v zapisovacích lístcích. „V případě, že se dostanou na více škol, musejí ho odevzdat na tu, kterou si vybrali. Pokud se ale ještě rozhodnou jinak, mohou si ho vyzvednout, a dát na jinou,“ informovala ředitelka. A právě tato novinka možná ještě pořádně zamíchá zavedenými režimy středních škol. Problémem totiž bude, kdy si některé dítko usmyslí, že si lístek dá na jinou školu několik dní před začátkem roku.

„Jestli přijdou třeba 25. srpna a vezmou si ho zpět, může se stát, že namísto původních třiceti studentů nám nastoupí třeba jen patnáct. To bude problém. Vše už bude zajištěné, nemluvě pak o počtu učitelů,“ povzdechl si ředitel Centra odborné přípravy technické Kroměříž Miroslav Školoudík.

Podle něj ale prý už vláda schválila novelu, což je jen ku prospěchu. „Lístek si školáci budou moci vyzvednout jen jednou, a ne několikrát. I když ani to moc nepomůže,“ spekuloval Školoudík.

Co se týče rodičů, těm nezbývá nic jiného, než se přizpůsobit. „Čeká mě to za rok. Tušíme, kam syna nasměrujeme, na kterou školu. Komplikace nám to snad nijaké nepřinese,“ uzavřela Marcela Kořínková z Kroměříže.