Především starší cyklisté jsou leckdy zvyklí si na řídítka pověsit i několikakilogramové nákupní tašky, jiní se zase neobtěžují zabývat tím, že se jim kolo rozpadá pod rukama. A konečně se najdou i tací, co se rovnou posilní dávkou alkoholu.
Právě popíjení před jízdou se ostatně skrývá za prozatím poslední nehodou cyklisty na Kroměřížsku, kterou policisté řešili v pondělí ve Kvasicích. „Sedmatřicetiletý muž v ulici Bělovská při průjezdu pravotočivé zatáčky nezvládl řízení kola a upadl na vozovku. Způsobil si lehké zranění,“ popsala mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.
Rychlá záchranná služba podle ní muže odvezla do nemocnice v Kroměříži. Při dechové zkoušce ovšem policistům přístroj ukázal 2,99 promile. „Vzhledem k tomu, že se podnapilý choval agresivně, ohrožoval sám sebe i své okolí, byl po ošetření umístěn na záchytnou stanici,“ podotkla Kyšnerová. Dodala, že kolo navíc nemělo odrazky a nefungovalo na něm přední světlo.
Ještě hůře na tom byl ohledně technického stavu bicykl sedmatřicetiletého muže, který ve čtvrtek havaroval mezi Medlovem a Zborovicemi. Kromě odrazek a světel mu scházela i jakákoli funkční brzda.
„Muž nezvládl řízení a při pádu utrpěl zranění v oblasti obličeje, které policistům neumožňovalo provést orientační dechovou zkoušku na alkohol,“ připomněla mluvčí.
S pravidly silničního provozu si hlavu nelámala ani třiašedesátiletá žena v úterý v Hulíně. Na řídítkách měla pověšenou tašku a v jedné ruce držela deštník. Zavrávorala a s těžkým zraněním hlavy ji musel do nemocnice transportovat vrtulník.
Není tedy divu, že policisté stále dokola apelují na jezdce, aby používali přilbu, ačkoli jim to zákon v dospělosti už nepřikazuje. „Přilba ve většině případů zmírní následky úderu, potažmo dokáže zachránit lidský život. U cyklistických nadšenců ji vidíme pravidelně, nicméně především u starších cyklistů není obvyklá,“ povzdechl si zástupce vedoucího kroměřížské dopravní policie Aleš Strážnický.
Většina lidí důchodového věku využívá kolo spíše jako nejjednodušší způsob přepravy jak sebe, tak kupříkladu tašek s nákupem a podobně. Za takové počínání přitom mohou dostat nemalou pokutu.
„Ze zákona mají všichni povinnost se plně věnovat řízení vozidla, ať už motorového či nemotorového. Když se někdo nedrží řidítek či stále sleduje tašky, dopouští se přestupku,“ upozornil Strážnický.
Policisté podle něj navíc poměrně často podnikají bezpečnostní akce zaměřené právě na cyklisty. V poslední době je kontrolovali například třináctého a dvaadvacátého srpna.
Podle některých řidičů ovšem cyklisté na některých úsecích silnic vůbec nemají co dělat. „K čemu jsou cyklostezky, když se nám pak stejně motají po silnicích? Tam, kudy vede stezka, by měli mít cyklisté zakázáno jezdit po běžných cestách. Já autem taky po stezce nejezdím,“ zlobí se například pětadvacetiletá Jolana Míková z Kroměříže.