„Byla jsem velmi mile překvapená. Chtěla bych všem moc poděkovat,“ vzkázala Zdeňka Wasserbauerová, která se náboru dárců kostní dřeně věnuje už 20 let.

Na druhou stranu ji mrzí, že někdo nejdříve musí onemocnět, aby se lidé rozhodli vstoupit do registru. V tom máme oproti okolním státům velké rezervy.

„Každý čtvrtý nemocný dárce nenajde. V Německu je v registru každý dvacátý občan, u nás každý dvoustý, což je obrovský rozdíl. Jsem ráda, že dobře spolupracujeme s ostatními státy. Nebýt toho, tak nám sedm z deseti nemocných zemře,“ zdůraznila.

Dárcovství v rámci republiky je však podstatně rychlejší a právě o čas většinou pacient bojuje.

Opravdovým dárcem se stane zhruba každý stodvacátý člověk. V případě, že jej nemocný najde, dostane možnost prožít plnohodnotný život. Úspěšnou akcí, kterou zorganizovali především rodiče roční Julinky, jež onemocněla vzácnou formou leukemie, nábor v Kroměříži nekončí.

Možnost zapsat se do registru budou mít lidé i 7. října v rámci Týdne zdraví nebo mohou přijít do transfuzní stanice.

„Mrzí mě, že je kolem toho panika, že odběr bolí. Volba metody je na dárci. Může si vybrat odběr z kosti pod narkózou, nebo separací z krve. To je podobné jako odběr krevní plazmy. Ani jedno není zvlášť bolestivé,“ uzavřela.

Samík (na snímku) je šestiletý chlapeček trpící nevyléčitelným onemocněním zvaným cystická fibróza. Výtěžek čtvrtečního nordic walking pochodu v Podzámecké zahradě v Kroměříži má pomoci získat prostředky na dechové pomůcky (inhalátor), náhradní díly na ně
Pochod na pomoc pacientům s cystickou fibrózou v kroměřížské Podzámce