Právě zítra se na oslavu stého výročí od korunovace sochy Panny Marie na Svatém Hostýně uskuteční celebrovaná mše svatá za účasti středoevropských biskupů.

Mše začne dopoledne ve čtvrt na jedenáct na novém venkovním oltáři. Mši svatou bude možné sledovat i na displeji v bazilice.

„Zavítají sem biskupové z Moravy, dva z Polska a dva ze Slovenska. Hostýn není poutním místem jen pro Kroměřížsko, ale svůj význam má v celé střední Evropě," upozornil člen výboru Matice svatohostýnské Ivo Buráň.

Pět set sboristů

Mši doprovodí zpěvem a hudbou pětisetčlenný pěvecký sbor.

Během dne se také uskuteční běžný pořad bohoslužeb v bazilice, čtyři výstavy v Jurkovičově sále a výstava v Bystřici pod Hostýnem.

„Budou předvedeny také nové zvony, a to za doprovodu střelby z historického kanonu a odpoledne pak zpříjemní vystoupení dechové hudby," doplnil Buráň.

Nedělní program slavnosti zakončí. „Neděle je posledním velkým dnem oslav. Otec biskup Josef bude celebrovat mši svatou. Návštěvníky, hlavně ty malé, potěší i představení Teátru Víti Marčíka. Večer se koná koncert Václava Hudečka s komorním orchestrem z Ostravy," uzavřel Buráň.