„Jde o mocenský boj. Dvanáct zastupitelů, tedy většina se rozhodla nás odvolat a tak se stalo. Důvod proč, nám ovšem nesdělili ,“řekl bývalý starosta Rudolf Seifert. Návrh na odvolání vládnoucí koalice předložilo hnutí ANO Holešov.

„Vyhráli jsme volby a přesto zůstali v opozici, což si myslím nebylo správné,“ řekl nově zvolený starosta města Milan Fritz.

A tak se šest měsíců snažili přesvědčit potenciální koaliční partnery o možné spolupráci. Což se nyní podařilo. Pro někoho možná překvapivě i s KDU-ČSL.

„I přes rozdílnosti, které mezi námi jsou, jsme se dohodli. A právě proto, že každý reprezentujeme určitou skupinu obyvatel, tak jsme shodu našli a doufám, že bude ku prospěchu obyvatel,“ pokračoval Milan Fritz.

Krytý plavecký bazén v Kroměříži; srpen 2022
Bazén v Kroměříži čeká postupná rekonstrukce. Nejdříve opraví trysky a rozvody

Hnutí ANO Holešov zveřejnilo na svých facebookových stránkách část důvodů pro odvolání vládnoucí koalice. Jedním z nich měl být téměř deset let trvající nelegální odběr elektrické energie v Centru pro seniory, kdy městu byla vystavena sankce v řádů milionu korun, aniž by vedení města případ řádně prošetřilo a vyvodilo jakoukoliv osobní odpovědnost.

„Takhle se s městským majetkem nemůže hospodařit. Budeme požadovat vysvětlení od ředitelky centra Jany Šťastné, jak to vlastně bylo a jak probíhala jednání s E.ON,“ pokračoval starosta Milan Fritz.

Ředitelka centra s termínem černý odběr ostře nesouhlasí. „Šlo o vadný elektroměr a chybu v zapojení z roku 2013. Celá záležitost se projednávala na zastupitelstvu v listopadu a teď je to jen záminka mocenského boje,“ řekla Jana Šťastná.

Péče o seniory. Ilustrační snímek
Pečovatelská služba se sloučí se Sociálními službami města. Kroměříž tak ušetří

Podle ní také nešlo o pokutu, ale doměření za poslední tři roky. „Tu částku neplatilo město, ale samotné Centrum pro seniory z rezervního fondu,“ dodala Šťastná. (Centrum pro seniory je příspěvková organizace, kterou zřizuje a rozpočet mu schvaluje město Holešov, pozn. autora)

Dalším bodem, který opozice radnici vyčítala, byl netransparentní systém pronájmů a správy městských bytů. „Radnice nevěděla a ani ji nezajímalo, jaký je systém pronájmů zhruba 250 městských bytů, který řídila její správcovská společnost Tepelné hospodářství. Ta měla povinnost předložit seznam nájemců i výši nájmů, ale neučinila tak,“ dodává starosta Fritz. To jen nahrávalo pochybnostem o machinacích s nájemními byty.

Odvoláni byli také členové rady Jana Slovenčíková, Roman Hyánek,Martin Koplík, Ludvík Urban.

Novými členy byli zvoleni Jan Koláček, Radek Doležel, Jaromír Tomšů a Oldřich Rektořík.