Představa dalšího poplatku se lidem na Kroměřížsku ani trošku nelíbí.

„Už se to přehání. Mě se zdá, že si snad už každý vymýšlí, co by se dalo zpoplatnit. Já jsem třeba dneska vyřizovala záležitosti ohledně práce. Když jsem šla k doktorce na prohlídku, zaplatila jsem tři sta padesát korun, při výpisu z rejstříku trestu pak dalších padesát. Kamkoliv nyní člověk jde, všechno se platí,“ zlobila se například Irena Charvátová z Bojanovic.

Pokud návrh zákona vejde přece jen v platnost, mělo by být podle jejich slov přihlídnuto k závažnosti onemocnění.

„Já si myslím, že když už si někdo volá sanitku, nebo jede z nemocnice, znamená to, že asi nemá jiný způsob odvést se. Jsou to nemocní lidé. Například pak onkologicky nemocní pacienti nemohou jezdit na vlastní pěst autobusem. Za převoz sanitkou by neměli určitě platit. Jsem zásadně proti dalšímu poplatku,“ dodala Charvátová.

Nad návrhem zákona se rozčiluje i senior Leopold Silný z Kroměříže. „My jsme už zaplatili všechno, tvrdili mi to i komunisté, že mám uhrazené vše až do smrti. My bychom neměli platit nic. Pokud návrh vejde v platnost, zaplatíme dvakrát. Pro mladé to chápu, ale my jsme odpracovali už všechno, i roky navíc,“ míní Silný. Nejinak situaci vnímá i další kroměřížská důchodkyně.

„Poplatků stačí, je jich už bohatě,“ povzdechla si Jiřina Pavlíčková.

V současné době je veškerá doprava sanitkou, v níž jede pacient sám nebo s doprovodem lékaře hrazena ze zdravotního pojištění a pacient neplatí nic. Návrh by měl ale vést k tomu, že i některé z těchto služeb budou zpoplatněny. Lidé si je budou muset platit sami.

Na zvažovanou další část reformy ve zdravotnictví se proto nadšeně nedívají ani samotní pracovníci záchranek. Potvrzují to například slova jednatelů holešovské zdravotní dopravní služby Sanita Car, jež zajišťuje převoz i okresní kroměřížské nemocnici.

„Pokud by převoz sanitkou neindikoval lékař, tak bychom tuto službu museli lidem zpoplatnit. Pro pacienty to ale bude přítěž. Jestliže někdo musí jezdit třeba až z Morkovic do Kroměříže na rehabilitaci i třikrát týdně, tak se mu to hodně prodraží,“ zhodnotil jednatel Sanita Car Vítězslav Rybář. „Náročné to bude u onkologických pacientů, kteří dojíždějí na ozařování. Jedou i pětadvacetkrát a kdo z nich si to bude moci dovolit? Je to ale zatím jen návrh se spoustou nejasností, nevíme, co z toho bude schválené,“ doplnil další jednatel holešovské záchranné služby Alois Večeřa.

Podle mluvčího krajské záchranky Petra Olšana by mělo zůstat vše při starém, tudíž upustit od plánovaného návrhu zákona.

„Je to další zátěž jak pro zdravotníky, tak pro lidi,“ vyjádřil se Olšan.