„V řadě oblastí je působení asistentů prevence kriminality ve městě přínosné. Hrají důležitou roli v oblasti prevence problémových jevů. A jako pozitivní vnímám i fakt, že téměř všechny náklady na asistenty pokryjí dotační prostředky,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Zabezpečují přechody pro chodce

„Asistenty využíváme na hlídání přechodů pro chodce, chodí kolem mateřských i základních škol, do Bezručova parku i po Erbenově nábřeží, kde se občas objevují problémové osoby. Asistenti také monitorují dětská hřiště,“ popsal ředitel městské policie Libor Kubiš.

Preventisté slouží i jako rádci pro turisty, které navádějí k turistickým atrakcím a na volná parkoviště nebo jim ukazují, kde je nejbližší bankomat. Někteří občané také asistenty upozorňují na poškozený městský mobiliář, například na poničené lavičky a dopravní značky nebo na povalené popelnice.

Krytý plavecký bazén v Kroměříži; srpen 2022
Bazén v Kroměříži čeká postupná rekonstrukce. Nejdříve opraví trysky a rozvody

„Za tyto podněty jsme občanům velice vděční. Nově připravujeme zkvalitnění této služby. Od května zavádíme odpolední služby, takže asistenti budou v ulicích až do 20 hodin,“ dodal Kubiš.

V Kroměříži nastoupili první dva asistenti prevence kriminality ve druhé polovině roku 2015. Momentálně u městské policie pracují tři, od května budou čtyři. Celkové náklady činí 6,24 milionu korun, z toho evropská dotace platí necelých pět milionů. Příspěvek státu je 860 tisíc a zbylou částku hradí ze svého rozpočtu město.