Již v březnu by na mimořádném hlasování chtěl hejtman Jiří Čunek schválit návrh nové krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která by měla vyrůst na „zelené louce“ v oblasti Malenovic. Jaká nemocnice bude? Co lidem nabídne a jak ovlivní systém krajského zdravotnictví se snažil hejtman postupně vysvětlit ve všech čtyřech okresních městech.

Poslední zastávkou mu byla Kroměříž. Ještě před debatou bylo všem jasné, že diskuse se stočí také na problematiku zdejší nemocnice. Předpoklad se velmi rychle naplnil.

Radnice v Kroměříži. Ilustrační foto.
Radnice ruší stávající pořadník zájemců o byty

Důvod nikdy neřekne

Čunek se ujal krátkého úvodního slova a posléze předal pomyslné žezlo Martinu Šamajovi, který je členem týmu připravujícího koncepci plánované nové nemocnice. V sále bylo cítit napětí a nespokojenost. Někteří lidé si přednášku o krajské nemocnici v Malenovicích nepřišli vyslechnout vůbec.

„Myslela jsem, že se bude mluvit o naší nemocnici,“ odcházela po chvíli rozhořčeně postarší paní následována i dalšími.

I přesto zůstávalo v sále zhruba 150 lidí, což byla společně se Zlínem největší účast z kolečka diskusí. Přítomné bylo také vedení města ve složení starosty Jaroslava Němce, a všech čtyřech místostarostů, europoslankyně Olga Sehnalová či doktorka a bývalá ředitelka nemocnice Lenka Mergenthalová.

I Šamaj brzy pochopil, že s prezentací v tuto chvíli neuspěje.

„Zachováte naši nemocnici, nebo ne?“ ozvalo se brzy neurvale z posledních řad. A hejtman Jiří Čunek se na následující hodinu a půl stal terčem útoků místních občanů, kteří se obávali zejména rušení oddělení v Kroměřížské nemocnici. Na přetřes přišlo i zrušení lůžkového očního oddělení či hlad po odpovědi na dotaz proč vlastně Jiří Čunek odvolal ředitelku Lenku Mergenthalovou zdejší nemocnice.

Hejtman se snažil uklidnit diskutující. Svou argumentací však dokázal jen málokoho ujistit, že nová krajská nemocnice nebude mít vliv na rozsah péče poskytované v nemocnici. Pod obrovským tlakem se ocitl v případě snahy přítomných zjistit důvody odvolání bývalé ředitelky Mergenthalové.

„Proč jste odvolal ředitelku, která byla dobrá? Všichni stáli za ní. I zdejší zastupitelstvo. Hospodařila dobře“ ozývalo se z davu z různých míst přeplněného sálu.

Videozáznam z hejtmanovou odpovědí natočený místostarostou města následně obletěl sociálně sítě.

„Byla odvolána po dohodě s předsedou představenstva, ale důvod nebudeme nikdy, nikomu sdělovat, nikdy,“ reagoval Čunek.

DÍLO SPREJERA. Za "uměleckou" tvorbu mu nyní hrozí až rok vězení.
Policisté dopadli a obvinili sprejera, svého činu litoval

Kroměřížsko je nejchudší

Teprve v druhé části se diskuse zklidnila a konečně přišla na řadu i otázka nové nemocnice. Hejtman Jiří Čunek si však debatu po jejím skončení pochvaloval.

„Čekal jsem to horší. Nakonec se ukázalo, že lidé mohou mít racionální důvody, ze kterých mohou čerpat,“ sdělil novinářům.

Místnímu zastupitelstvu také vzkázal, že by mělo změnit svůj postoj.

„Také by měli něco dělat. Ne mluvit do odpovědností jiných, jenom si stěžovat,“ narážel na reakci města na odvolání Lenky Mergenthalové.

„Kroměřížsko bylo vyhodnoceno jako nejchudší okres ve Zlínském kraji. A proto nás stojí téměř 50 milion korun ročně, které dáváme do zlepšení infrastruktury v okolí Kroměříže,“ dodal ještě hejtman.

Kroměřížská radnice byla z prohlášení šéfa kraje zaskočena. Podle starosty Jaroslava Němce se politik zvolením nestává na své funkční období neomezeným králem či carem svého města či kraje.

„Pořád se zodpovídáme občanům, měli bychom funkce vykonávat s ohledem na jejich potřeby a s pokorou. U pana hejtmana Jiřího Čunka mi tohle obojí chybí. Samosprávu i občany ignoruje, jejich názor ho nezajímá,“ mínil Němec.

Podle něj je za to, že Kroměřížsko je nejchudším okresem Zlínského kraje, do velké míry zodpovědný právě Zlínský kraj.

„Například kvalita silniční sítě v regionu jde jednoznačně za hejtmanstvím, které spravuje silnice druhé a třetí třídy, z nichž na Kroměřížsku jsou mnohé opravdu ve špatném stavu. Kraj také třeba sliboval tisíce pracovních míst v holešovské průmyslové zóně. Místo toho jen utratil velké peníze a zóna je skoro prázdná,“ dodal Němec.

Jakub Kohák
Jakub Kohák: Srdcem jsem v Holešově celý život