„Nezpozorovali jsme, že by si lidé alkoholu objednávali méně. Třeba piva se u nás vypije zhruba tolik, jako před krizí,“ ujistil majitel kroměřížské restaurace Uno Marek Oros. „Když chtějí zákazníci ušetřit, objednají si třeba o pár korun levnější pokrm,“ dodal.

Podobné věci si všimla i Eva Valašková z kroměřížské prodejny potravin na Tovačovského ulici. „Lidé očividně šetří jinde, než na svých zlozvycích. Alkoholu prodávám pořád stejně, nějaký větší pokles tržby za cigarety taky nenastal. Je ale pravda, že někteří zákazníci přešli na levnější značky,“ říká prodavačka.

Rozdíly v cenách cigaret přitom rozhodně nejsou zanedbatelné, někdy se jedná o desítky korun. Jde-li o kuřáka, který si kupuje krabičku denně, šplhají tak výdaje za dražší cigarety k několika tisícům za měsíc. Pokud začne mít člověk kvůli své závislosti hluboko do kapsy, je pro něj mnohem snadnější přejít k levnějším cigaretám, než přestat kouřit úplně.

„Rozhodně nakupuji podle ceny. V poslední době navíc kouřím o polovinu méně než před tím. Určitě je to kvůli penězům, ale jde mi i o zdraví,“ vysvětlila třeba mladá kuřačka Markéta Vysloužilová z Kroměříže.

V žádném případě však situace není taková, že by se kvůli krizi levnějšímu kouření uchýlila většina milovníků nikotinu.

„Ten, kdo má složité finanční problémy, sáhne po krabičce s nižší cenou. Ale ti, co jsou zvyklí na svoji značku, u ní i přes krizi zůstávají,“ míní kroměřížská trafikantka Gabriela Krčková.

Někteří prodejci proto pokles tržeb za cigarety vůbec nezpozorovali. „Lidé sem chodí pořád stejně. Občas si sice při placení postěžují na zdražování, příště ale přijdou a koupí si krabičku zase od stejného výrobce,“ podotkla Ludmila Foltýnová z jiné kroměřížské trafiky.

Podle všeho tak nezáleží ani tak na stavu ekonomiky, jako spíš na tom, jak se k tomuto problému postaví jednotliví lidé. „Finanční krize mě vůbec nezajímá. Když jdu posedět s kamarády, vypiji kolik piva jako kdykoliv dřív, a kouření rozhodně taky neomezím. Člověk si má zpříjemňovat život. Ať to stojí, co chce,“ potvrzuje například Zdeněk Krejčíř z Kroměříže.

PODÍVEJTE SE NA NÁZORY OBČANŮ KROMĚŘÍŽSKA A HLASUJTE V ANKETĚ ZDE.

Šárka Vavříková