„Ze začátku jsem z toho prostředí měla divný pocit, ale na Vojtíškovi bylo vidět, že si ani neuvědomuje, že je v nemocnici. Kdyby to potřeboval kdokoli jiný z rodiny, abych s ním zůstala ve špitále, už bych neváhala. Přítomnost někoho blízkého nemocnému určitě pomáhá,“ vzpomíná pro Deník na svou zkušenost Alena Kolbingerová.
Dnes je už samozřejmostí, že dospělý může zůstat v nemocnici s dítětem přes noc. Aby si ale v těžké chvíli byli nablízku třeba manželé nebo v nemocnici přespali příbuzní, to už je méně obvyklé.
V Kroměříži to však jde. Není tu sice nově otevřená celá nemocniční ubytovna, tak jako třeba v Pardubicích, ale ze špitálu vás nikdo nevyhodí.
„Možnost ubytování doprovodu pacienta u nás existuje. Když je pobyt doprovodu hrazen ze zdravotního pojištění, platí taková osoba pouze regulační poplatek. Jedná se o případy, kdy lékař zhodnotí, že pobyt doprovodu je pro pacienta přínosem,“ uvedla mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.
Jenže co když lékař doporučení nevydá? V takovém případě si doprovod, který chce trávit čas se svým blízkým v kroměřížské nemocnici, může vybrat ze dvou možností.
„Pobyt se stravou přijde doprovod na 450 korun za den, nebo zaplatí 300 korun za den pobytu bez stravy. Regulační poplatek již v tomto případě nehradí,“ popsala Klímová. Doprovod má také možnost vybrat si pouze snídaně nebo večeře.
A kdo vůbec může takovou službu v nemocnici potřebovat? Třeba rodina, která sleduje stav příbuzného na jednotce intenzivní péče. „Obvykle se se zájmem o doprovod setkáváme na dětském oddělení, oddělení ORL, interně či oddělení šestinedělí,“ poznamenal ředitel kroměřížské nemocnice Pavel Calábek.
Doprovod se ale musí smířit s tím, že nemocnice zůstává nemocnicí, a proto nemůže čekat luxusně zařízené pokoje.
„Taková služba sice funguje zpravidla na bázi nadstandardního pokoje s přistýlkou, v některých případech lze ale ubytovat pouze ve standardních,“ upozornila mluvčí nemocnice.
Eva Tomanová