Na technický stav linkových autobusů na Kroměřížsku se policisté ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu zaměřili během pondělního dopoledne.

„Po deváté hodině jsme v Holešově zastavili autobus značky Iveco. Ten jsme i s třiapadesátiletou řidičkou podrobili důkladné kontrole,“ přiblížil policejní mluvčí Radomír Šiška.

Že žena za volantem nepředložila kartu řidiče a ani v tachografu nebyla vložená žádná karta, byl podle Šišky pouze začátek výčtu zjištěných závad.

Polyfunkční dům v Havlíčkově ulici v Kroměříži byl v pátek 1. září 2023 slavnostně otevřen.
Půl roku od otevření nových městských bytů v Havlíčkově ulici. Jaký je zájem?

„Perličkou byla přístrojová deska, která byla polepena černou lepicí páskou. Ta měla za úkol zakrýt signalizaci závad palubního počítače,“ popsal další z nedostatků Šiška.

Na základě uvedených zjištění policisté řidičce nařídili návštěvu nejbližší stanice technické kontroly. Výsledek prohlídky byl více než tristní.

„Závad typu B a C bylo zjištěno hned několik, proto jsme řidičce zakázali další jízdu,“ konstatoval policejní mluvčí.

Dlužno dodat, že do kategorie závad typu B zahrnují pracovníci technické kontroly takové, které ovlivňují provozní vlastnosti vozidla a nepříznivě působí na životní prostředí. Neohrožují ale bezprostředně bezpečnost jízdy nebo provoz na pozemních komunikacích.

Cyklostezka. Ilustrační foto
Cyklostezku Kotojedy-Vážany postaví dvě firmy ze Zlína. Hotová bude na podzim

Písmenem C se ovšem označují závady nebezpečné – tedy takové, které bezprostředně ohrožují bezpečnost jízdy vozidla nebo provoz na pozemních komunikacích.

Provozovateli kontrolovaného linkového autobusu nyní ve správním řízení hrozí až sto tisícová pokuta.

„A samotné řidičce až tři a půl tisíce korun za řízení vozidla, které bylo technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích,“ uzavřel Radomír Šiška s tím, že v podobných kontrolních akcích budou policisté pokračovat.