Některé obce z Kroměřížska tak nejspíš víc než přípravy potrápí až samotné sčítání hlasů. Například ve Chvalčově mají pouze jediný volební obvod a chystání místnosti jim tedy moc času nezabere.

„Volby se konají v Kulturním domě. Nemá nás co překvapit, označení volební místnosti, vyvěšení praporu a další podrobnosti jsou pro nás už standard," přitakává tamní starosta Antonín Stodůlka.

Zato volební komise podle něj zasedá prakticky pokaždé v jiném složení. Letos v ní zasednou lidé delegováni jednotlivými stranami a také ti, které jmenuje starosta.

To ve Zdounkách a jejich místních částech už mají práce o něco víc. Připravit se musí pět volebních místností, roznáška volebních lístků byla také složitější: do domácností jich bylo rozdáno sedmnáct stovek.

„Příprava na volby je ale pořád stejná, řídíme se regulemi a volby jsou navíc poměrně často, takže je to pro nás opravdu rutina," souhlasí zdounecká místostarostka Jana Raczová.

Podobná situace vládne i ve větších městech v regionu. V Holešově mají hlasovacích místností třináct, kromě květnových voleb byly v provozu i během referenda, v němž nedávno lidé hlasovali o zákazu hazardu ve městě. Účast se ale vyšplhala pouze k necelým šesti a půl procentům a výsledek hlasování tak byl neplatný.

Komise, které tehdy dohlížely na průběh hlasování, moc práce neměly, u komunálních voleb to ale bude rozhodně jiné. Třeba před čtyřmi lety totiž totiž přišla vybrat nové zastupitele téměř polovina právoplatných voličů, účast činila přesně 46, 89 procent.

„I letos bude určitě silnější, než u posledních voleb, přípravy to ale nijak neovlivní. Máme dohody s lidmi, kteří zajistí přípravu místnosti v pátek do dvanácti hodin, než přijdou zapisovatelky a členové komise," upřesnila pro Deník Irena Ďuláková, která má v Holešově volby na starost.

Ještě dvakrát víc volebních místností než v Holešově mají na starosti úředníci v Kroměříži. Více volebních okrsků znamená i více voličů, procentuální účast však byla při posledních komunálkách v okresním městě nižší než v Holešově. „V roce 2010 u nás činila 43,5 procent," připomněl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Volební místnosti se v Kroměříži stejně jako v celé zemi otevřou v pátek přesně ve 14 hodin, vybírání nových zastupitelů skončí ve stejný čas o den později a výsledky by měly být známý během sobotního večera.