Zablokované lechtivé stránky

„Je to časově náročné, musel by se totiž tím nepřetržitě zabývat jeden pracovník,“ uvedl vedoucí oddělení informačních systémů zlínského magistrátu Alois Gavlas. Možná proto radnice za takovéto prohřešky v posledních letech nikoho netrestala.

Doplnil, že se atraktivitu surfování v pracovní době snaží město úředníkům snížit na minimum.

„Jsou blokovány například stránky s erotickým obsahem,“ řekl Gavlas.

Naopak k trestu už zhruba před rokem museli přistoupit v Luhačovicích, kdy jeden z úředníků přišel o velkou část osobního příplatku, a to hned na několik měsíců.

„Telefonoval na jedno číslo i několikrát za den. Zjistilo se, že to byly soukromé hovory,“ uvedl tajemník luhačovické radnice Michael Jahoda.
Telefonuješ rád? Zkrátím ti ohodnocení

Kontroly radnice provádí neustále, nikoho dalšího už však nemusela trestat.

„Lidé vědí, co nesmí dělat. A nejúčinnější postih je právě to, když se jim sáhne na osobní ohodnocení,“ řekl Jahoda.

Například v Otrokovicích či Vizovicích pak vsadili na označování osobních telefonních hovorů speciální předvolbou. Tyto telefonáty si pak úředníci musejí platit sami, takže už volání v pracovní době pro není tolik atraktivní.

„Nadřízení vidí, zda jejich délka nepřesáhla únosnou míru. Úředníci si tak dávají pozor,“ uvedl mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar. Zaměstnanci mají navíc zakázanou komunikaci přes skype a také přes ICQ.
Žádný internet při práci - spokojení občané

Plesar dodal, že nejúčinnější kontrolou jsou samotní občané.

„Zpětnou vazbou tak zjišťujeme, že většina z nich je s naší prací spokojena, o čemž svědčí minimum stížností a odvolání,“ podotkl Plesar.

Například v Brumově-Bylnici, Slavičíně či Slušovicích ale vedení radnice internet vůbec nemonitoruje, ani nijak neblokuje.

„Dříve o to pokusy byly, ale je to pracné a zbytečné,“ řekl například starosta Slavičína Jaroslav Končický.

Telefony ale prověřují i na těchto radnicích, a to podle seznamu hovorů. Pokud zaměstnanec překročí určitý limit, musí situaci vysvětlit a nepovolené hovory zaplatit.

Diskutujte s námi na téma kontrola úředníků. Myslíte, že probíhá v dostatečném měřítku a úředníci se tak plně věnují jen své práci nebo jsou dohledy benevolentní? Jaké máte zkušenosti s prací a přístupem úředníků? Je to lepší nebo stále stejné?
A naopak, jak probíhá kontrola na vašem pracovišti? Kontroluje váš nadřízený, kam a jak často voláte, jaké stránky navštěvujete? Diskutujte a hlasujte v anketě vedle článku. Váš názor nás zajímá.