Položit věnec a zapálit svíčku přijeli radní nejdříve na Ploštinu. Ta se do historie českých dějin zapsala jako místo, kde se odehrála jedna z nejkrutějších tragédií 2. světové války, podobně jako v Lidicích. Dne 19. dubna 1945 tady bylo nacistickými fašisty vypáleno deset usedlostí.

V tento den přišlo o život čtyřiadvacet místních obyvatel za přechovávání partyzánů. V následujících dnech postihl stejný osud i několik dalších.

Očkování v očkovacím centru. Ilustrační foto
V "Baťovce" už vás nenaočkují. Otevírá se velkokapacitní očkovací centrum

Vzpomínkový akt se z důvodu rekonstrukce památníku Ploština tentokrát uskutečnil u kapličky Panny Marie Bolestné. Po prohlídce a vzdání pocty padlým se představitelé kraje přesunuli do Lačnova k památníku Vařákovy paseky. Poté následovala návštěva obce Leskovec a Juříčkova mlýna, posledním místem pro vzpomínkový akt byla obec Prlov.

Právní zástupce společnosti Imex Radek Ondruš
Právník Imex Group: Oběti mohly být mrtvé už před výbuchem

Na každém z pietních míst položil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš věnec a společně s dalšími představiteli kraje a starosty tamních obcí si připomněli tragické události, ke kterým v roce 1945 v obcích došlo.

„Tato místa jsou připomínkou utrpení a smutku, které s sebou přinesla válka. Musíme si připomínat tyto události a historii předávat dalším generacím. Na to, co se tady událo, nesmíme zapomínat,“ řekl hejtman Radim Holiš.