A kdo si špekáček nepřinesl, nemusel zoufat. Na vrcholu bylo totiž přichystáno bohaté občerstvení.

„Letos jsme tu poprvé. Prodáváme svařák, čaj i uzená cigára už od sedmi od rána. Je tu docela zima, takže už skoro ani necítím nohy," svěřila se Deníku promrzlá prodejkyně Lucie Šilhavíková z Kostelan.

Lidi prý chodí po skupinkách už od časného rána. „Největší nápor je ale od té desáté hodiny až do oběda," řekla prodejkyně.

Cesta sem nahoru byla podle ní velmi zajímavá, byla to totiž trochu ledová skluzavka. „My jsme naštěstí jeli autem z druhé strany, takže jsme se tomu nejhoršímu vyhnuli," oddechla si Šilhavíková.

Silvestrovský pochod má velkou tradici, ona sama však byla na Brdu poprvé. „Bydlím tady nedaleko už dvanáct let, ale ještě jsem sem nikdy nešla," přiznala Šilhavíková.

Na druhou stranu třeba Antonín Gajdošík z Halenkovic je prý na Brdu jako doma. Horkou medovinu tu prodává už čtvrtým rokem.

„Předtím jsme sem chodili i jako turisti na výšlapy. Potom jsme se jednou bavili se starostou Kostelan, a ten navrhl, že bychom tady mohli prodávat nějaké občerstvení," vysvětlil Gajdošík.

Zima mu rozhodně nevadila, v prosinci totiž podle něj má být pořádná. „Chodíme sem i na osmadvacátého října, to nám pršelo. Dneska je to o hodně lepší: svítí sluníčko, je pod nulou, prostě krásně. Ideální počasí na silvestrovský výšlap," tvrdil Gajdošík.

I podle něj se letos na výšlap vydalo méně lidí, než je obvyklé. „Bývá tady i přes dva tisíce lidí, tak snad se to dnes ještě trošku rozjede," doufal prodejce.

Pádům na ledu se také vyhnul, nahoru jel totiž autem. „Nějak sem ty zásoby musíme dostat. Měli jsme řetězy, tak jsme i ledové úseky projeli bez problémů," dodal Gajdošík.

Někteří si předsilvestrovský výšlap na Brdo nenechají ujít za žádnou cenu. „Chodíme od dvaasedmdesátého roku, za každého počasí. Ani jednou jsme nevynechali," pochlubil se tramp Jiří Kamal z Uherského Hradiště.

V poslední neděli v roce byla podle něj cesta docela zledovatělá, ale šli sem prý už i za sněhu či deště. „Nás to určitě neodradí. Místy je to vyfoukané, místy zase ledovka. Ale dá se to projít, hlavně člověk musí jít opatrně. My chodíme lesem, nám je to jedno," tvrdil Kamal.

Krásné počasí i sluníčko tak podle něj bylo ideální. „Je přimrzlo, není bláto. My si na nic rozhodně nemůžeme stěžovat," svěřil se tramp.

Na Brdo prý vyrazili rovnou s celým autobusem. „Jdeme na rozhlednu, cestu končíme na Starých Hutích, kde máme závěrečné posezení," vysvětlil Kamal.

Předsilvestrovský výšlap je pro něj hlavně příležitostí k potkání známých a kamarádů, které třeba celý rok nevidí. „Je takové naše poslední potřepání rukou před koncem roku," dodal.

Sluníčko ale vylákalo na Brdo i spoustu nových turistů. „Dneska jsem šel na výšlap poprvé, ale líbí se mi tu, takže asi půjdu i příští rok," řekl třeba jedenáctiletý Jakub Halák z Kunovic.

Na rozhledně se mu moc líbilo. „Je to tady dobré. Trošku mi vadila ta cesta, strašně to klouzalo. Ale spadl jsem jenom jednou," svěřil se Jakub.

Nakonec ho trošku mrzelo, že si taky nepřinesl špekáček jako ostatní. „Naštěstí jsem měl velkou svačinu, takže hlad nemám," uzavřel.

Autor: Veronika Pudelková