Miroslav Popovský je předsedou Strany zelených na Kroměřížsku a prvním místopředsedou krajské organizace. Prakticky tak patří k užšímu vedení strany. Té strany, jejíž dlouholetý předseda Martin Bursík, přijal osobní odpovědnost za prohrané volby do Evropského parlamentu a odstoupil. Strany, do které se znovu chtějí hlásit členové, kteří z ní byli nedávno vyloučeni a také strany, v níž to zrovna v těchto dnech pěkně vře.

Jaká je podle vašeho názoru současná situace ve Straně zelených? Je v rozpadu nebo se naopak uklidňuje a hledá cestu, jak pokračovat?

Situaci vnímám jako uklidňující se. V neděli, po zasedání Republikové rady, požádal úřadující předseda Ondřej Liška, příznivce vnitrostranické opozice Demokratická výzva ke spolupráci. Jeho prioritou je stranu vnitřně sjednotit a posílit. Pokud se to podaří, máme reálnou šanci v podzimních volbách uspět. Z dlouhodobých průzkumů veřejného mínění vyplývá, že v České republice žije 10 – 12 % občanů, kteří jsou připraveni volit Stranu zelených. Dnes jim k tomu ale schází jasný důvod.

Půjde Ondřej Liška svou cestou nebo bude pokračovat podle vzoru Martina Bursíka?Miroslav Popovský

Domnívám se, že politika Strany zelených bude stejná. Ondřej Liška slíbil dodržovat nepřekročitelné základy, mezi něž patří zachování zelené, striktně středové a liberální orientace strany. Pokud se dostaneme do parlamentu, nepůjdeme do koalice s levicovými stranami, které budou chtít vládnout za pomoci komunistů.

Je vhodné, aby stranu až do voleb vedl Ondřej Liška? Máte obavy, že by sjezd rozhádané strany před volbami mohl vaši pozici u voličů ještě zhoršit?

Nedomnívám se, že by sjezd již rozhádanou stranu poškodil před voliči. To snad ani nejde. Ale za čtyři měsíce máme mimořádné parlamentní volby. Byla by naše politická sebevražda, kdybychom v tomto období soutěžili o pozice ve straně na místo toho, abychom připravili volby do parlamentu. Navíc nemáme neomezené finanční prostředky a sjezd je velmi nákladná investice.

Co se týká Ondřeje Lišky, jsem přesvědčen, že se jedná o velmi kvalitního politika, jednoho z mála nastupující politiků nové generace. A to, aby vedl stranu do voleb, považuji za nutnost.

Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová údajně zvažuje, že znovu podá přihlášku do strany a bude kandidovat v podzimních volbách do sněmovny. Co vy nato?

Budu potěšen, pokud to tak bude. Danu Kuchtovou znám a velmi si jí vážím. Pokud bych měl vybrat člověka z hlediska lidských vlastností, vybral bych Danu Kuchtovou. Ale pokud bych měl vybrat politika, byl by to Martin Bursík. Jsem celkem potěšen, že Dana zvažuje návrat do strany, ale musí si uvědomit, že politika není práce v neziskových organizacích. V politice je prostě nutností ctít názor většiny.

Je opoziční frakce uvnitř strany problém nebo ji naopak vidíte jako zdravou?

Frakce v politické straně je velmi pozitivní, pokud pracuje ve prospěch strany a většinového názoru. Pokud se chová destruktivně, potom nastane problém, který byl u nás. Žádné politické strany v Evropě nemají tolik frakcí jako strany, vzniklé na zelené platformě. Pro zelené je to prostě přirozené.

Poškodí Stranu zelených spojení Karla Schwarzenberga s novou stranou TOP 09? Jak dalece byl voliči vnímán ve spojitosti s vaší stranou?

Odchodem Karla Schwarzenberga jsem byl osobně velmi zklamán, obzvláště když vstoupil do TOP 09, jejímž otcem je pan Kalousek. Je to velmi zdařilý marketingový tah ze strany přípravného výboru nové strany. Spojením s takovouto osobností mnoho získají. Je otázka na jak dlouho. Karel Schwarzenberg je mým velkým vzorem, ve vysoké politice udělal kus práce, a jako šéf diplomacie rozhodně obstál.

Poté co odešel z vedení Martin Bursík, ohlásila odchod z čela strany také Kateřina Jacques. Oba byli jistě výraznými osobami jasně spojenými se Stranou zelených. Kdo je může v očích voličů nahradit?

Martin Bursík ze strany neodešel, a určitě bude kandidovat do parlamentu ČR. V současné době máme v regionech dostatek osobností. Je to jedna z věcí, které jsem několikrát kritizoval u Martina Bursíka. Předsednictvo pod jeho vedením neprovádělo personální politiku ve straně. Měli vytvářet podmínky k zapojení mladých, vzdělaných lidí.

Co je příčinou nízké volební účasti v nedávných volbách do Evropského parlamentu? Slabá kampaň, nezájem voličů o Unii, nestálá politická scéna nebo něco jiného? A co s tím před kampaní nastávající?

Příčinou nízké volební účasti do Evropského parlamentu je určitě neznalost významu této instituce. A podíl na tom má i naše předsednictví. Nepodařilo se nám dostatečně vysvětlit voličům jeho smysluplnost a důležitost. Volební kampaň se prováděla s domácími tématy a pětiprocentní hranici překročili strany, které mají velké členské základny. Jsem přesvědčen, že volby podzimní budou úplně jiné.

Jak silná je pozice Strany Zelených na Kroměřížsku? Zkusíte odhadnout volební výsledek v podzimních volbách? A zkusíte odhadnout volební účast?

Vše závisí na tom, zda najdeme jasný a srozumitelný důvod k tomu, aby nás občané volili. Výsledek v podzimních volbách si netroufám odhadnout, ale určitě budeme rádi, když dosáhne 10%. Celkovou volební účast odhaduji na 65%.

Bc. Miroslav Popovský, právník a člen sekce pro lidská práva v rámci Strany zelených, 47 let, ženatý, 2 děti.
Osobní cíle má vysoké, například přispět k tomu, aby se odbourala závislost člověka na státu. Politické ambice naproti tomu hodnotí velmi skromně.