Ještě před pár dny měla osmiletá Nela z Kroměříže naplánované prázdniny týden za týdnem. „Jenomže pak jsem si zlomila ruku a tím se nám posouvá dovolená. Takže jsem museli plány trochu přeskládat,“ říká Nelina maminka.

Sehnat pro dceru ještě druhý letní tábor se jí podařilo během pár telefonátů. Přestože do konce školního roku už zbývají jen dny, volné termíny na táborech ještě stále jsou. Počítat se ale musí s omezenými termíny a nabídkou zaměření.

V Kroměříži se mohou děti hlásit třeba na příměstské tábory Veselá věda, které se konají v prostorách Domu kultury. „Jsou určené dětem od šesti do deseti let a všechny pokusy jsou vymyšlené tak, aby je děti pochopily a zvládly,“ říká koordinátorka Veselé vědy Jindřiška Krčová.

Naučí se tady stavět vodní mlýnek, poznávat chutě v potravinách a vypraví se i na celodenní výlet.

Organizátoři letních táborů se shodují, že má smysl se ptát i tam, kde už hlásí plno. „Místo či dvě se obvykle najdou. Stává sem že někdo onemocní nebo změní plány a místo se uvolní,“ potvrzuje vedoucí Střediska volného času TyMy v Holešově Jarmila Vaclachová.

Na výběr je z celé řady programů od výtvarných po pohybové, třeba taneční, gymnastický, in-line nebo tenisový. Zájemci ale mohou zažít i tábor kutilský, stát se lovci mamutů, malými indiány nebo staviteli Lega.

Pobytové tábory dají dětem hlubší přátelství

TyMy nabízí jak příměstské, tak i pobytové tábory, které mají pro děti velký význam. Často je to poprvé, kdy spí sami bez rodičů v přírodě. Musí se vejít se všemi věcmi do malého stanu, což je přirozeně nutí udržovat pořádek. A také zažívají mnohem hlubší kamarádství, než když se s vrstevníky vidí jen na pár hodin.

Pobytových táborů je sice omezený počet, kdo ale hledá, ten najde. Poslední volná místa hlásí třeba organizace Tábor Fantazie, která pořádá pobytový tábor v Koryčanech. Odjet na něj děti mohou už v sobotu po vysvědčení a trvá do neděle 7. července. Za jeho názvem, Věčná hra na dobrodružství, se ukrývá motivace hrou Jumanji.

Grunt Galatík v Těšánkách má také poslední volná místa, jejich tábory jsou zaměřené na koně, ale nejen na ně. Děti stráví čas v přírodě, v přítomnosti dalších druhů zvířat, namátkou zakrslých ovcí nebo kůzlat. Součástí je jak jízda na koni, tak péče o zvířata, karneval nebo tenis či malování na sklo.

Příměstské tábory se ale u rodičů těší větší oblibě a také jejich nabídka odpovídá zájmu. Ve Zlíně má v jejich pořádání letitou tradici třeba spolek Atmosféra, který se loni ze základny v Jaroslavicích přestěhoval na Mladcovou.

Termíny se plní ještě o prázdninách

„Některé turnusy jsou plné, ale obecně ještě volná místě máme. Nejvíc na konci prázdnin, to je ale tradičně termín, který se zaplní až během nich,“ říká Jakub Motáň z Atmosféry. V případě zájmu dokážou operativně navýšit kapacitu tábornické skupiny. Děti si navíc vedoucí ráno vyzvednou v centru města, u zámku, a na stejné místo je rodičům zase vrátí.

Ve zlínském Domě dětí a mládeže Astra mají zrovna čerstvou zkušenost s letními úrazy. „Včera jsem řešila s maminkou odhlášení, chlapec se vrátil ze školy v přírodě se zlomenou nohou, takže jsme vraceli peníze a rovnou jsem volala náhradníkovi,“ popisuje ředitelka Astry Ivana Vladíková.

Největší volnočasové zařízení ve Zlínském kraji má letos na tábory přihlášených devět stovek dětí. To je zhruba o stovku víc než loni.

Na webu organizace jsou tábory přehledně vypsané i s uvedením počtu volných míst. Také tady ale umí kapacitu navýšit. „Snažíme se vyjít vstříc, pokud je to aspoň trochu možné,“ potvrzuje Vladíková.

Volná místa jsou na webu, přesto má smysl se ptát

Jedno volné místo na švihadlovém, něco málo na climbing táboře na Bystřičce a nebo na příměstském táboře pro nejmenší děti, nazvaném Ledové království, má i Středisko volného času Alcedo ve Vsetíně. Aktualizované počty zveřejňuje na svém webu, i tady ale platí, že za zeptání člověk nic nedá. „Stává se, že rodiče dítě odhlásí pár dnů předem, náhradníci se pak třeba v pátek dozví, že od pondělí jdou na tábor,“ říká vedoucí Alceda Martina Hromadová.

Možnost poslat dítě na pobytový tábor ještě v tyto dny nabízí i organizace Tábory Beskydy, která má základnu na Horní Bečvě. Tady mohou děti zažít svět Harryho Pottera nebo, díky nedaleké přehradě, i plavbu za pirátským pokladem.

Jediný rozdíl u přihlášek na poslední chvíli je v rychlosti, tábor musí rodiče zaplatit celý, protože už není prostor na vybírání záloh a doplatků.

Vybrali jsme pro vás: