„Pro nás je to po státních penězích hned druhá nejdůležitější položka v rozpočtu. Můžeme nabídnout kvalitnější výuku, třeba tím, že studenty pošleme na praxi,“ pochvaluje si Eva Šťastná, ředitelka Střední školy oděvní a služeb ve Vizovicích.

Právě různé výukové programy iniciované unií jsou dnes pro mnohé školy prioritou, je to zároveň možnost zatraktivnit studium. „Pro nás je opravdu to hlavní, protože můžeme poslat žáky na praxi do zemí, kde by jinak museli mít pracovní povolení,“ potvrzuje majitelka Střední školy hotelové ve Zlíně Hana Marková. Na výhodách se s ní shoduje i Jaroslav Viteker, zástupce ředitelky Střední školy odborně technické ve Zlíně. „Díky programům mají studenti třeba tolik důležitou jazykovou přípravu,“ konstatuje.
Šance na získání dotace přichází právě teď

Jednou z oblastí, kde nabízí unie školám realizaci, jsou operační programy. „Střední a vyšší odborné školy ve Zlínském kraji jsou v současné době zaangažovaní ze dvou třetin,“ říká Petr Valášek z krajského odboru školství. „Právě teď mají zařízení velkou šanci získat dotace, přichází nové pětileté plánovací období, kde jsou k dispozici značné finanční prostředky,“ prozrazuje. „Mluvíme se zástupci škol o tom, že by začlenění mělo být prioritou,“ dodal vedoucí odboru školství Petr Pavlůsek.

Středních škol ve Zlínském kraji, které využívají programů unie, stále přibývá. Stranou zůstane pravděpodobně jen zlomek z nich. „Zatím jsme sledovali vývoj, pro další období už to ale chceme změnit. Žádáme o grant, který by u nás podpořil kvalitu výuky,“ říká ředitel Střední školy gastronomie a obchodu ve Zlíně Ivan Kovář.