Ačkoli se letos koná sedmý ročník výstavy, její tradice sahá ještě dál.

„Začínali jsme s amatérskou výstavičkou. Byla daleko drobnější a konala se v menším prostoru. Chtěli jsme dát šanci lidem, kteří rádi něco tvoří, aby se mohli u nás prezentovat a zviditelnit se. Teprve před sedmi lety jsme se s dalšími kamarádkami domluvili, že zkusíme výstavu zorganizovat ve větším stylu a vždy s nějakým tématem. Lidé proto nečekají pouze vánoční jarmark, ale vždy se také dozví něco zajímavého,“ vzpomíná na vznik výstavy její organizátorka Lenka Jagošová.

Výstava si získala oblibu, rok od roku ji navštěvuje stále více lidí. Letos dokonce museli organizátoři připravit parkoviště, aby obec nebyla obklíčena auty. Sedmý ročník výstavy je věnován Vánocům v Anglii.

„Návštěvníci si mohou přečíst povídání o anglických vánočních zvycích a tradicích. Téma doplňuje i výzdoba, například stromy jsme ozdobili originálními anglickými ozdobami. Po konzultaci s místními Brity jsem sestavila expozici včetně interiéru vyzdobeného po anglicku. Protože mívají Vánoce přezdobené, použila jsem hodně světel, textílií a obrazů,“ popisuje Lenka Jagošová.

Přes velké množství návštěvníků panuje na výstavě příjemná atmosféra. Stala se předvánoční tradicí nejenom pro místní, ale i pro obyvatele okolních obcí a měst.

„Na výstavu chodím pravidelně. Ráda podporuji místní akce, navíc se zde potkávám se známými. Občas tu koupím nějaký vánoční dárek, a dětem se zase líbí ohrádka s ovečkami,“ říká obyvatelka Pravčic Ivona Jurčová.