Výročí

První klub tedy vznikl v roce 1961 při místním JZD.

„Po revoluci se musel rozdělit mezi soukromníky a tak vznikly další kluby. Zajímavostí tedy je, že Pravčice, ačkoli čítají jen asi tři sta obyvatel, mají čtyři kluby,“ zdůraznila za pořadatele Iva Hlobilová. Právě proto se asi kluby domluvily a oslavy uspořádaly společně.

„Dnes se předvedou všichni koně, kteří jsou chovaní v Pravčicích. Vyzvednuti budou samozřejmě ti, kteří vzešli z původního pravčického chovu ze tří původních kobyl,“ objasnila Hlobilová.

„Sezvali jsme proto právě lidi, kteří působili v Pravčicích, ať už jsou to jezdci, ošetřovatelé, nebo majitelé a předeme jim současný chov,“ shrnula.

V sobotu se tedy předvedly nejen chovné klisny s hříbaty, ale i sportovní koně, kteří se ukázaly také pod sedlem a ve skoku.

„Odpoledne se přesuneme do místního pohostinství, kde je přichystána výstava fotografií pořízených od roku 1961až do současnosti. Ta potrvá celý týden až do neděle a všichni jsou na ni zváni,“ lákala na další část programu během sobotního dopoledne Hlobilová.

Součástí expozice prý jsou také videa. Mezi nimi prý stojí za zmínku třeba video z prvního ročníku Hanáckého poháru.

„Jsme rádi, že přijelo hodně lidí. Věříme, že se tu sejdou ti, kteří se třeba dvacet nebo třicet let neviděli,“ usmívá se sympatická jezdkyně.