Realita dnes? Na pandemický vir H1N1 si už dnes jen stěží někdo vzpomene. Stále jsou přitom proti němu lidé očkováni, ne ale prostřednictvím specifických vakcín, kvůli kterým byla zřízena i speciální centra.
„Antigen proti prasečí chřipce je obsažen v očkovací vakcíně pro tu klasickou sezónní. Kdo tedy přijde na očkování, je chráněn i před virem H1N1,“ vysvětlil například kroměřížský praktický lékař Josef Navrátil.Podle něj mají navíc právě teď lidé co se týče očkování, poslední příležitost. „Hojně se očkuje v říjnu a listopadu. Nyní je, jak se říká, za minutu dvanáct,“ upozornil Navrátil.
Zatímco očkování proti klasické sezónní chřipce není ničím neobvyklým a lidé už dobře vědí, do čeho jdou, specifická vakcína proti prasečí chřipce příliš důvěry nikdy nevzbudila.„Od podzimu 2009 do jara 2010 bylo naočkováno téměř dvě stě lidí. Mezi ně se řadili jak zaměstnanci nemocnice, tak také takzvaně stigmatizovaní pacienti, například kardiaci. Seznam se pak rozšiřoval podle nároku na očkování,“ připomněla mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.
Do očkování se pustili také pediatři. „Zbytek vakcín, které se už nevyužily, byly ministerstvem staženy během loňských letních prázdnin,“ doplnila Klímová.Její slova potvrzuje také mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.„Vakcíny byly vráceny a nyní už k dispozici nejsou. Na druhou stranu je nutno dodat, že jsme v poslední době nezaznamenali ze strany pacientů či klientů lékárny žádný zájem o nákup této konkrétní vakcíny,“ konstatovala Plačková.
Počet naočkovaných sledovala pro ministerstvo zdravotnictví Krajská hygienická stanice Zlínského kraje (KHS ZK), která také praktiky informovala o změnách indikačních skupin.„Co se týče zájmu o očkování proti pandemické neboli prasečí chřipce, byl mezi širokou veřejností největší zájem v listopadu a prosinci, kdy ovšem vakcína byla určena pouze pro užší spektrum osob,“ připomněla vedoucí protiepidemického odboru KHS ZK Hana Tkadlecová.