Strach z ní lidé ale nemají. Pevně totiž věří, že Česka, respektive našeho regionu, se nedotkne. Jako klidnou označují situaci také lékárníci.

Proti prasečí chřipce totiž údajně zabírá lék Taniflu, který je dostání jen na předpis. Jako účinné mají být před viry přenosné z člověka na člověka i roušky.

„Nezaznamenali jsme, že by zákazníci více nakupovali lék. Ani roušky, které máme na skladě,“ potvrdila třeba Bronislava Otmarová z chropyňské lékárny. K nakupování zmíněných věcí se podle ní lidé odhodlají, až bude situace vážnější. „Řekla bych, že v okamžiku, kdy se v Česku objeví jeden až dva případy, tak se lidé o prasečí chřipku začnou více zajímat. Už teď jsou ale díky médiím hodně dobře informovaní. Každopádně by se ale lidé pro začátek měli začít chovat rozumně,“ vyjádřila se Otmarová.

Zvýšený nápor zákazníků nemají ještě ani v lékárně Jitka Horná v Kroměříži. „Zatím je to v klidové fázi. Lék máme, ale lidé si ho jen tak nekoupí. Je totiž na předpis, což by snad pominulo, kdyby opravdu krize začala,“ informovala tamní pracovnice Radka Vehová.

Rozruch kolem prasečí chřipky lidé na Kroměřížsku sice vnímají, vědí o něm, zůstávají ale v klidu.

„Nemám z toho strach. Nemoc je ještě daleko a Kroměříže se snad nedotkne, je to malé město. Řekla bych, že obavy budou mít spíše obyvatelé větších měst,“ svěřila se Pavla Dykes z Kroměříže. Obdobně hovoří i Věra Lechnerová z Kroměříže. Ta už některé preventivní kroky pro jistotu chce podniknout. „Budu se vyhýbat polskému masu z dovozu. Strach z nemoci ale zatím nemám,“ sdělila Lechnerová.

O tom, že jsou lidé o nebezpečné nemoci opravdu dobře informovaní, svědčí i fakt, že si pro informace nechodí ani k lékařům. „Myslím, že do ordinací začnou chodit, až nákazu k nám do Česka nějací turisté přivezou,“ uzavřel kroměřížský praktik Miroslav Psotka.