„Podobných chřipkových epidemií se v posledních letech objevilo více, nebyly však tak mediálně zajímavé a proto se o nich veřejnost prakticky nedozvěděla. Jedna z takových chřipek, kterou způsobil příbuzný virus, zachvátila Evropu na přelomu minulého a letošního roku,“ připomněl zkušený hradišťský léčitel a bylinkář Evžen Brhel. Podle jeho mínění je vysoká úmrtnost v Mexiku vysvětlitelným jevem. „Už z historických pramenů vyplývá, že v minulých stoletích tam na chřipku vymíraly celé populace lidí.

Tamní obyvatelé totiž mají velmi slabou imunitu proti chřipkovým virům. Tento stav tam, bohužel, přetrvává až do dneška,“ poznamenal Brhel. Léčitelé ale tvrdí, že informovanost a případná preventivní opatření proti prasečí chřipce jsou vždy na místě. Přesto je však možné organismus posílit natolik, aby virus nezdolal imunitní systém postiženého člověka. „Vhodné je zvýšení dávek enzymů, které jsou obsaženy například v grepech, mangu, papáji a ananasech. Doporučuji omezit konzumaci některých potravin, jako například sýrů a rajčat, které zahušťují krev a ucpávají cévy. K posílení imunity jsou vhodné různé typy pikantního koření, jako například zázvor, skořice, které v kombinaci se zeleným či černým čajem vytvoří ideální léčivou směs,“ doporučil léčitel.

Pracovníci očkovacích center už tak ve svých doporučení jednoznační nejsou. V těchto dnech čelí stále více otázkám svých klientů, kteří se dožadují očkovací látky proti prasečí chřipce. „Denně se mě na vakcínu ptají zhruba dva až tři lidé. Očkovací látka na tento typ viru ale v současné době neexistuje a její vývoj může trvat několik měsíců, ale třeba i několik let. Podle mého názoru nelze toto onemocnění podceňovat, protože jeho šíření vzduchem může přinést řadu komplikací.

Pacienti, kteří by měli podezření, že jsou tímto virem nakaženi by měli co nejdříve navštívit praktického lékaře, případně i infekční oddělení,“ vysvětlila Eva Marečková z uherskohradiš­ťského očkovacího centra. Oslovené hradišťáky ale zprávy o prasečí chřipce prozatím nijak neděsí. „Takových virů je mezi lidmi velké množství a to, že vznikne epidemie, často média ani neinformují. Pokud se tak stane a zprávy se objeví, pak to často vede k panice. Osobně si myslím, že se virus podaří brzy izolovat,“ vyjádřil se třiadvacetiletý Dominik Rozehnal z Uherského Hradiště.