Firma se proto ihned obrátila na policii.

„Okamžitě jsme zastavili čerpání vody z Hulína a přepojili jej na náhradní prameniště. Dodávky pitné vody nejsou v žádném případě ohroženy,“ ujistil předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.

Zaměstnanci společnosti v pátek při pravidelné kontrole zjistili, že byly uražené zámky na bráně plotu jímacího území Hulín. Poškozeny byly i dvě větrací šachty u montážních vstupů do podzemní komory vrtu S7 a S8.

Ve vrtech na hladině podzemní vody pak našli olejovitou látku, které odhadem bylo několik desítek litrů.

„Říkám tomu teroristický útok. Musíme počítat s tím, že ve vodě je nejprudší jed. Teprve rozborem zjistíme, o jakou látku se jedná,“ upozornil Ladislav Lejsal.

Ilustrační foto.
Mrazy? Poleví o víkendu. Teplárny ani VaK na počasí nezbohatnou

Podle výsledků rozboru pak bude stanoven postup sanace vrtů a čištění potrubí.

„Odhaduji, že to potrvá asi týden. Škody se budou pohybovat ve statisících korun,“ doplnil předseda představenstva VaK.

Podle vedení kroměřížské radnice je ohrožení zdrojů pitné vody neomluvitelným činem.

„Věřím, že policie pachatele najde a že bude po zásluze potrestán,“ dodal starosta Kroměříže a místopředseda představenstva VaK Jaroslav Němec.

Podle Lejsala čelila vodárenská infrastruktura VaK v posledních letech už dvěma podobným útokům, které se staly v Morkovicích a v Tučapech.

Opravený přivaděč surové vody vedoucí z prameniště v Hulíně na úpravnu vody do Kroměříže otevřel VaK loni na konci září.

Jedná se o klíčovou investici, díky které VaK může odběratelům minimálně na padesát let garantovat dostatečné množství vody pro zásobování celého Kroměřížska i městysu Nezamyslice a obce Srbce na Prostějovsku. 

Ilustrační foto
Mrzlo, do toho pršelo. A řidiči rázem bourali