Přitížit lidskému organismu údajně nemůže ani uplynulý měsíc, který byl nezvykle suchý.

„Uvítala bych déšť už i proto, že na nás doma ještě čeká orání zahrady. A takto to nejde,“ posteskla si například Dana Aronová z Kroměříže.

Citlivěji pak vnímá přetrvávající inverzi. „Je fakt, že člověk víc pokašlává, jako kdyby ho to dráždilo ke kašli,“ doplnila Aronová.

Množství škodlivin v ovzduší bylo přitom v minulých dnech až trojnásobně zvýšené.

„Ani tehdy však lidem bezprostřední nebezpečí nehrozilo. Také lékaři potvrzují, že krátkodobé dýchání škodlivin se na rozdíl od dlouhodobého neprojevuje,“ řekl vedoucí oddělení technické ochrany prostředí a energetiky na zlínském kraji Tomáš Hladík.

Kvalita vzduchu je i nadále nepřetržitě sledována a v případě překročení limitů bude vyhlášen signál upozorňující na možnost výskytu smogové situace. „Dá se říct, že většina znečištění přichází z Polska, částečně pak z Ostravska,“ podotkl Hladík.

Na rozdíl od už zmíněného Ostravska kvůli smogu nemusel být na území celého Kroměřížska pozastaven či omezen provoz žádného podniku.

„Nebylo to opravdu potřeba. Ani v případě zhoršení situace v následujících dnech bychom neměli být nikterak omezeni. Máme totiž záchytná zařízení pro vypouštění škodlivých látek do ovzduší,“ konstatoval například za kroměřížskou společnost Alusak, která se zabývá výrobou hliníkových slitin, Lumír Klement.

Ani praktičtí lékaři na Kroměřížsku nezaznamenali ve svých ordinacích žádný dramatický nárůst pacientů.

„Inverze se spíše podepisuje na duševní stránce lidí. Častěji trpí depresemi,“ poznamenala chropyňská praktická lékařka Jana Klofáčová.