„Rada schválila kritéria pro přidělování bytů o velikosti 1+kk a 2+kk. Vedení města se tak snaží pomoci mladým lidem, kteří zakládají rodiny a nemají dostatek prostředků na pořízení vlastního bydlení,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Žádosti o startovací byty mohou lidé podávat už nyní. K dispozici bude celkově 18 bytů o výměře 1+kk a sedm bytů 2+kk. Každý žadatel však musí splnit podmínky pro přidělování startovacích bytů.

Parkování, ilustrační foto.
V Kroměříži přibude přes čtyřicet parkovacích míst. Vzniknou do konce roku

„Kromě výše zmíněného věku to bude například vymezený měsíční příjem, fakt, že žadatel nevlastní nemovitost určenou k bydlení, není dlužníkem města a není ani v insolvenčním nebo exekučním řízení. Byty velikosti 2+kk pak jsou výhradně určeny žadatelům, kteří mají ve své péči alespoň jedno nezletilé dítě,“ popsal místostarosta Pavel Motyčka. Pokud bude mít o byty zájem více žadatelů, kteří naplní všechny podmínky, rozhodne mezi nimi los.

V bývalém sídle vojenské správy v Kroměříži vznikají startovací byty:

Zdroj: Dominik Pohludka

Nájemní smlouva bude uzavřena na jeden rok s možností dvojnásobného prodloužení, tedy celkově nejdéle na tři roky. „Výše nájemného bude v prvním roce užívání bytu činit 150 korun za metr čtvereční měsíčně, ve druhém roce 200 korun za metr čtvereční a ve třetím 250 korun za metr čtvereční,“ uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

„Cílem je usnadnit mladým lidem vstup do samostatného života, ale také je motivovat k tomu, aby, jakmile budou moci, si sháněli vlastní bydlení. Nejedná se tedy o sociální byty,“ upozornil Motyčka.

Zbývající byty může město nabídnout lékařům

V rekonstruovaném domě jsou ještě čtyři větší byty o výměře 3+kk. Tyto byty si podle starosty město ponechá pro vlastní potřeby. „Jednou z možností je využít tyto bytové jednotky pro zajištění služeb, které ve městě chybějí, například je nabídnout lékařům,“ doplnil Opatrný.

V přízemí budovy pak bude sídlit městská policie, která se do Havlíčkovy ulice přestěhuje ze stávajícího sídla na Velkém náměstí. Stavbaři začali budovu bývalé vojenské správy přestavovat v srpnu 2021. „Stavba by měla být dokončena v červnu 2023,“ upřesnil Jan Vondrášek.

Oprava mostu přes řeku Rusavu v Hulíně pokračuje.
Oprava mostu v Hulíně pokračuje, průjezdný je v obou směrech

Náklady se pohybují kolem 130 milionů korun. „Jedná se tak o jednu z největších investic radnice za poslední léta. Město má na akci přislíbené dotace od Zlínského kraje a z evropských fondů v celkové výši zhruba 38 milionů korun,“ uzavřel mluvčí.