„Pevně ale doufám, že se opět dostaneme aspoň před Vsetínsko," poznamenal pro Deník ředitel Úřadu práce v Kroměříži Karel Smíšek.

Kroměřížsko hlásilo na konci července 6 137 nezaměstnaných, což v procentuálním vyjádření znamená 8,26 bodu. Oproti loňsku to není zásadní zhoršení, ovšem na druhou ani zlepšení. Podle ředitele úřadu práce je nezaměstnanost způsobena celkovým vývojem strojírenství na Kroměřížsku.

„Dříve tady byl třeba Pal Magneton s tisíci zaměstnanci, dnes mají jen stovky. Nic podobného se od té doby v oblasti průmyslu u nás nerozjelo," krčí rameny ředitel.

Největším zaměstnavatelem přímo v Kroměříži je Psychiatrická léčebna, druhým pak Kroměřížská nemocnice.

„Než bychom se v tomto žebříčku dostali k nějakému výrobnímu podniku, půjdeme hodně daleko," poznamenal Karel Smíšek.

Kroměříž by přitom podle něj průmyslovou výrobu nutně potřebovala. „Dalo by se vytvořit i něco v turistickém ruchu nebo v oblasti služeb, tyto sféry už ale nepomohou v takové míře, aby to nezaměstnanost vyřešilo," míní ředitel.

Lidé podle něj nejvíc požadují pracovní místa na úrovni středního vzdělání, třeba v administrativě nebo ekonomice.

„Jenže do Kroměříže asi žádnou centrální banku nebo úřad, kde by lidé mohli pracovat jako úředníci, nedostaneme," podotkl Karel Smíšek.

Z jednotlivých obcí jsou na tom v regionu nejhůř Kunkovice, které mají třiadvacetipro­centní podíl nezaměstnaných na počet obyvatel.

„Je ale nutné brát v potaz to, že čím je větší obec, tím menší procento nezaměstnaných. Například právě v Kunkovicích je bez práce sedm osob," vysvětlil ředitel úřadu práce.

Na druhé příčce jsou ve statistikách Honětice, tamní starosta Milan Přikryl však s podobným srovnáním nesouhlasí. „Počítali s menším počtem obyvatel, než jaký ve skutečnosti máme. Uvedli pětašedesát a my jich máme sedmadevadesát, to pak samozřejmě nezaměstnanost zvyšuje," upozornil starosta.

Největší problémem jsou podle něj mladí lidé, kterým se do práce nechce. „Vystačí s podporou a do práce je nikdo nedostane. Podobně na tom mají podíl i romští spoluobčané," neskrývá skepsi.

Vysoko jsou z regionu v žebříčku nezaměstnanosti také Uhřice. „Největším problémem je dojíždění. Na Morkovicku žádná práce není a nejbližší možnost se nabízí až v Kroměříži," hledá příčiny tamní starostka Miroslava Bartošíková.

Podle ní řada lidí pobírá částečný invalidní důchod nebo mají přes padesát let. „Snažíme se nabízet alespoň veřejně prospěšné práce, ale jinak se s tím nic moc dělat nedá," uzavírá starostka.