Čím menší obec, tím více voličů

Kroměřížsko – Je to trochu paradox: čím méně má totiž obec obyvatel, tím vyšší je volební účast.

Potvrdily to i víkendové výsledky na Kroměřížsku, kde se procentuální účast nad 80 procent hlasů vyšplhala pouze ve čtyřech z celkových 79 obcí. Vůbec nejdisciplino­vanější byli voliči v Kurovicích, kde jich přišlo k urnám plných 87,79 %. Na druhém místě pomyslného žebříčku jsou Honětice, kde volební účast dosáhla 85,94 % a jako třetí by pak v tomto hodnocení skončily Kunkovice, nejmenší obec kroměřížského okresu, kde volilo 82 procent oprávněných voličů, což ovšem dělá rovných 287 lidí.

Čtvrtou obcí, kde volební účast překročila hranici osmdesáti procent, je pak Mrlínek, kde si během víkendu našlo do volebních místností cestu celkem 81,43 %, což v praxi znamená přesně 1321 lidí.

Když chybí volební konkurence

Kroměřížsko – Žádný předvolební boj, naopak poklidné čekání na volební účast: tak to vypadalo v obcích, kde se podařilo místním sestavit jen jednu jedinou kandidátku.

Na Kroměřížsku se to týkalo například Karolína, kde kandidovalo pouze hnutí s poetickým názvem Karolín náš domov – získalo všech sedm mandátů, k volbám si v obci ale i přesto našlo cestu více než 60 procent voličů, a lze tedy říct, že noví zastupitelé mají plnohodnotný mandát. Podobná situace nastala například také v Zahnašovicích, kde pro změnu ovládlo víkendové komunálky hnutí Pro Zahnašovice. Také v této obci se rozdělovalo sedm mandátů, také tam samozřejmě brali vítězové jako jediní kandidáti 100 procent hlasů a také tam si lidé cestu k urnám našli: i volební účast v této obci se totiž vyšplhala téměř k šedesáti procentům právoplatných voličů.

Ludslavice musely hledat starostu

Ludslavice – Tragickou událost museli před komunálními volbami řešit v Ludslavicích. V polovině září totiž přišel při dopravní nehodě o život tamní dlouholetý starosta Miroslav Konečný, který přitom hodlal ve volbách obhajovat svůj post.

Jeho jméno bylo také vedeno na prvním místě kandidátní listiny hnutí s názvem Sdružení nezávislých kandidátů – Za Ludslavice krásnější.

Jak vysvětlila tamní místostarostka Zdenka Matulíková, kandidátka už se vzhledem k uzavření měnit nemohla. „Věc jsme řešili na městském úřadě v Holešově. Kandidátka už měnit nejde, zůstane v dosavadní podobě," potvrdila Deníku ještě před zahájením voleb.

Za hnutí zesnulého starosty se do zastupitelstva dostali kromě místostarostky další dva kandidáti: úspěšnější ale bylo konkurenční Sdružení nestraníků s pěti mandáty.