Vyvolení, kteří si splnili, co chtěli, upřednostňují adrenalinovou zábavu, ale i relax a klid

Slonice občas šprýmují

Mnohá neobvyklá povolání jsou akční a plná adrenalinu. „Já krmím a ošetřuji slony,“ představil svoji náplň práce Roman Vrzal, ošetřovatel exotických zvířat ze Zoo Zlín v Lešné. „Mám na starosti naše tři slonice Kali, Zolu a Ulu. Každá je jiná. Kali je dominantní a ráda všude chodí první, Zola je flegmatik a nejmladší Ulu je lekavá. Bojí se letadel i traktorů. Zažíváme spolu nejrůznější příhody. Občas mě třeba při krmení postříkají vodou z chobotů,“ usmál se Vrzal.

V oblacích se, takřka denně, vznáší Jaroslav Staňa z Kunovic na Uherskohradišťsku. „Jsem pilot balónu. Ve firmě jich máme celkem deset, teď i ten největší v republice, pro šestnáct osob. Nahoru bereme zákazníky celý rok, většinou ráno a večer, kdy moc nefouká. Novinkou je teď u nás i zpěvák na palubě,“ připomenul Staňa nejnovější atrakci.

Mezi nejrůznějšími dělobuchy a rachejtlemi je jako doma pyrotechnik Ján Rajčan z Kvasic na Kroměřížsku. „Připravuji malé a střední ohňostroje většinou na svatby nebo oslavy narozenin. Trvají deset až pětadvacet minut. Jaké používám efekty? Výškové, zvukové, pískací, řachtací i populární ohňopády. Při nich ženské piští a říkají, že by to mohlo trvat až do rána,“ doplnil Rajčan perličku.

Kouzelník miluje převleky

Profesionálním kouzelníkem, na plný úvazek, je od podzimu tohoto roku Jiří Hadaš z Uherského Hradiště. „Naposledy jsem kouzlil pro jednu firmu se špagetami. Aktuálně se chystám na karnevaly a mikulášské večírky. Vymýšlím nové nápady a partnerka upravuje kostýmy. Velmi populární jsou teď totiž takzvané převlékačky, kdy na sobě během několika vteřin měníme oblečení. I jedenáctkrát po sobě,“ popsal Hadaš oblíbený trik.

Námořní jachty navrhuje designér Martin Kožucharov ze Zlína. „Teď připravuji originální sedací soupravy pro jednu banku, tvar přístroje pro čtení DNA a také novou jachtu pro jednu pražskou firmu. Jak bude nová loď vypadat? Trendem v jachtingu je teď zvýšená horní paluba a hodně prosvětlená kajuta s velkými okny,“ vysvětlil Kožucharov.

Bonsaje? To je pohoda

Mnohá vysněná povolání jsou plná klidu a pohody. „Já se celý den starám se o bonsaje,“ představila Deníku svoje povolání Kateřina Horáková ze Starého Města na Uherskohradišťsku. „Bonsají tu máme asi tisíc. Dovážíme je z Japonska a Číny. Ráno je vždy zalévám a pak stříhám, přesazuji a především tvaruji větvičky hliníkovým nebo měděným drátem,“ popsala svoji práci šlechtitelka.

Filatelistů ubývá

Milada Chmelová prodává ve Filatelii ve Zlíně poštovní známky. „V obchodě jich teď máme přibližně deset tisíc kusů. Je tu spousta krásných věcí. Já osobně mám nejraději známky s náměty květin, ale třeba i hub. Bohužel, filatelistů ubývá. Stálých lidí, co k nám chodí, máme už jen asi patnáct. Všichni ostatní si u nás kupují kromě známek různé dárkové předměty a blbinky, které také prodáváme,“ představila sortiment populárního obchůdku Chmelová.

Mnohé lidi okouzlila práce s drahými kovy. Mince a slitky z ryzího zlata prodává Anna Trtíková ze Vsetína. „Nabízíme mince, medaile a investiční zlato, které je osvobozeno od DPH a jehož cena se denně mění. Z novinek se teď hodně prodává například česká stříbrná mince s motivem nástupu Jana Lucemburského na trůn,“ upozornila Trtíková na nejnovější kuriozitu.

Kovolijcem je Roman Hvězda ze Zlína. „Sochař mi přinese model a já ho odliji do pískové formy. Nejčastěji do bronzu. Je to metoda, kterou používali už staří Etruskové. Naposledy jsem takhle zpracovával zlínskou sochu T. G. Masaryka a sochu Spravedlnosti pro Brno. Teď mám rozpracované i nějaké další hlavy,“ poodhalil Hvězda své busty.

I z voříšků dělá krasavce

Sen z mládí: pracovat s němými tvářemi, si splnila i Marie Kůrová z Uherského Hradiště. „Stříhám psy. Nejvíc k nám teď chodí teriéři a maltézáčci. Říkám: Ten pes musí vypadat, srst musí volně přecházet. Například i když má pes křivé nohy, tak ho sestříhám tak, že to není vidět,“ popsala Kůrová metodu, jak mění například i Punti a Alíky bez rodokmenu, na výstavní krasavce.