Do Let u Prahy vyjel například vůz kroměřížských dobrovolných hasičů s posádkou a materiální pomocí. Dobrovolníky teď čekají krušné dny plné úklidu po opadnutí vody. Pomoc z Kroměříže ale míří i do dalších středočeských měst, jako jsou Hořín a Vrbno. Pomocné ruky se dočká také jihočeská Bechyně.

„Kromě hasičské techniky a lidských sil dobrovolníci do každé obce vezou materiální pomoc, zahrnující pitnou vodu, hygienické potřeby a čisticí prostředky v hodnotě patnáct tisíc korun pro každou obec," informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Dodal také, že o další formě konkrétní pomoci město rozhodne na základě aktuálních potřeb po opadnutí vody.

„Je to zatím prvotní postup, o následné pomoci se rozhodne později. V Kroměříži sami dobře víme, co velká voda dokáže," připomněl Zrna.

Auto Oblastní charity Kroměříž vyjelo v pátek dopoledne s prvními dary na smluvené místo do Hulína, kde došlo k přeložení věcí a následnému transportu do zaplavených lokalit.

V Hulíně U Stavu se sjely tři vozy Charity a společně naložily pomoc do nákladního auta, které pak věci svezlo do Olomouce a následně do Čech.

„Naložené tady máme věci z Prostějova, Vyškova, Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Slavičíma, Luhačovic, Kroměříže a Holešova," vyjmenovala koordinátorka Arcidiecézní Charity Olomouc Irena Klimková.

Auto s věcmi po poledni vyrazilo směrem do Litoměřic. Několik vysoušečů vyložilo také v Hradci Králové. „Z kroměřížské charity posíláme do Čech tři vysoušeče, úklidové a čistící prostředky, a dezinfekci," upřesnila ředitelka kroměřížské pobočky Anna Valachová.

Během soboty vyrazí také kamion plný materiální pomoci ze Zlína. Sbírka, kterou vyhlásilo občanské sdružení Korunka Luhačovice ve spolupráci s hasiči, měla podle tamní ředitelky velký úspěch.

„Začínám mít obavu, aby se nám všechno do jednoho kamionu vešlo. Mám z toho ale velmi dobrý pocit. Lidé mají chuť pomáhat a solidarita je obrovská," řekla ředitelka Korunky Veronika Záhorská.

Kamion bude na stanici profesionálních hasičů ve Zlíně přistaven od osmi hodin ráno. Věci z okolních hasičáren budou svezeny během poledne a ve dvanáct hodin auto vyjede.

„Na místě budou čekat dobrovolníci a starostové zaplavených obcí. Pomoc z kamionu si pak sami odvezou do postižených lokalit," vysvětlila Záhorská.

Zájemci, kterým není osud lidí v Čechách lhostejný, mohou pomáhat i nadále prostřednictvím povodňových bankovních kont či Charity.