S Holešovem je významně spjatý, hlavně kvůli událostem roku 1620, kdy zachránil město před vydrancováním polskými Lisovčíky.

Po falešném obvinění z jejich pozvání na Moravu byl představiteli nekatolických stavů zatčen, v Olomouci mučen a na jeho následky zde také 17. března 1620 zemřel. Jeho skutky vešly do katolického kalendáře, ve kterém na 6. květen připadá jeho svátek.

Podvečer před jeho svátkem byl věnován jeho osobě. Celebroval jí olomoucký světící biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Mons. Antonín Basler, kterému koncelebroval holešovský děkan P. Jerzy Walczak.

Otec biskup ve svém kázání vzpomenul život svatého Jana Sarkandera a věnoval se zejména tomu, že mučedník, který se svými mučiteli nenechal donutit k prozrazení zpovědního tajemství, našel posilu ve jméně Ježíše, Panny Marie a svaté Anny.

I letos, jako tomu při sarkandrovské pouti bývá často, počasí připomínalo spíš zimní měsíce.

„Temnými mraky nepronikl ani sluneční paprsek, který před lety tak překvapil věřící, když přímo ukázal na relikviář s ostatky svatého, vystavený na hlavním oltáři,“ prozrazuje historik Karel Bartošek, který dodává, že i přesto však letošní pouť rozsvítila mysli jejích účastníků, neboť Holešov může být opravdu hrdý na mimořádnou osobnost svatého Jana Sarkandera.