„V obvodu 76 zahrnujícím Kroměřížsko a část Vyškovska hlasovalo přes 58 procent straníků, z nichž 62,5 procenta holešovského místostarostu podpořilo," řekla mluvčí strany Eva Gregorová.

Zapsaných voličů bylo 220. „Přišlo 128 obálek, všechny splnily kritéria, což je 58,18 procenta. Pan Chmelař dostal osmdesát hlasů," doplnila mluvčí. Zájem o první korespondenční hlasování členů ČSSD tak výrazně překročil hranici 30 procent hlasujících, která je nutná pro platnost primárních voleb.

„Jsem rád, že členové strany projevují o primárky takový zájem. Pan Jaroslav Chmelař se stal prvním kandidátem na senátora s jasně deklarovanou podporou širší členské základny. Rád bych mu pogratuloval ke zvolení a popřál hodně sil v intenzivní kampani, která nás v blízké době čeká," konstatoval předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka.

ČSSD si bude chtít v obvodu udržet křeslo senátora, které nebude obhajovat stávající senátor a bývalý starosta Kroměříže Miloš Malý.

V souvislosti s uvolněným senátorským postem se v ČSSD původně hovořilo o kandidatuře náměstka krajského hejtmana Jaroslava Drozda.

Ten ale poté, co byl zařazen až na 12. místo kandidátky do krajských voleb, možnost ucházet se o funkci senátora vzdal. Malý v roce 2010 porazil jako starosta Kroměříže ve druhém kole senátních voleb tehdejšího senátora za ODS Zdeňka Janalíka.

Občanští demokraté letos vsadili na bývalou starostku Kroměříže a nynější ředitelku tamního kulturního domu Danielu Hebnarovou, která v roce 2014 v komunálních volbách v Kroměříži získala nejvíce preferenčních hlasů. Vládní hnutí ANO 2011 vybralo Jana Haška, předsedu kroměřížské okresní agrární komory i Agrodružstva Postoupky.

Poslední ze stran zastoupených ve vládě KDU-ČSL nasadí předsedkyni strany na Kroměřížsku, ředitelku domova pro seniory a zastupitelku Bystřice pod Hostýnem Šárku Jelínkovou. Známá je i kandidátka komunistů, kteří nominovali občanskou zaměstnankyni u policie Evu Badinkovou. (hed)