Za brzký nástup může dle alergologů jednoznačně slabá zima. „Díky teplému počasí začíná vše kvést už nyní, a tak i období alergií zkrátka začalo o měsíc dřív," potvrdil Deníku alergolog Ladislav Pospíšil z Hulína.

Pokud podle něj budou klimatické podmínky obdobné jako dosud, je pravděpodobné, že alergiky čeká náročné sezona. „I na léto se očekává velké sucho, to je pro alergiky vůbec to nejhorší. Déšť totiž šíření pylů brání a tím projevy alergie tlumí," konstatoval Pospíšil.

Nejvíce problémů působí lidem momentálně pyly břízy. „Je sezona jarní, patří sem i olše, habr a takzvané kočičky," vysvětlil lékař.

Právě alergie na pyly společně s trávami trápí nejvíce lidí. „Na ty druhé typy je ještě čas. Letos sice také začnou dřív, ale nejspíš až tak v polovině dubna," míní alergolog.

Nejúčinnější metodou, jak alergiím vzdorovat, je podle lékaře očkování. „Právě takzvaná specifická alergenní imunoterapie jako jediná léčí tento stav, prášky a spreje pouze ulevují od příznaků," tvrdí Pospíšil.

Naočkovat se může nechat takřka každý. „Není to vhodné pouze pro lidi, kteří mají nějaké jiné vážné zdravotní omezení," podotkl odborník.

S léčbou se začíná v době mimo aktivní pylovou sezonu. „Ne když už má pacient potíže, ale vždy před anebo po sezoně. Samozřejmě nejde začít týden před začátkem, protože léčba je dlouhodobějšího charakteru. Vyžaduje to trpělivost, ale vyplatí se to," dodal Ladislav Pospíšil.

Téměř třetina obyvatel trpí podle odborníků nějakým druhem alergie. Každý se s ní snaží bojovat po svém: někdo bere prášky, jiný se nechává očkovat, někteří tiše trpí a jiní zase sázejí na alternativní medicínu, stejně jako maminka desetileté Báry Monika Dostalíková.

„Alergii jsem měla už od čtyř let, loni jsem však vyzkoušela s dcerou čínskou alternativní medicínu a pomocí jehliček a pití čaje jsem se nakonec alergie úplně zbavila," líčí mladá žena.

Doba od dubna do srpna pro ni bývala dřív doslova utrpením. „Měla jsem neustále rýmu a hlavně jsem celý den kýchala. Bylo to vážně strašné. Vyzkoušela jsem na to snad všechny dostupné prášky, dokonce jsem se nechala jednou i naočkovat, ale nic nepomohlo," podotkla mladá maminka.

Na sezonní rýmu jí tak zabrala až čínská medicína. „Samotný proces nebyl moc příjemný, jehličky jsem měla zapíchnuté v hlavě, břichu, na zádech i nártu. Nakonec to ale zabralo a já už rok nevím, co to je alergie," pochvaluje si Monika Dostalíková.

Naopak student Petr Říha z Kroměříže si na alergii zatím zvykl a naučil se s ní žít. „Samozřejmě je to nepříjemné, když člověk na jaře a v létě neustále smrká, ale jsou daleko horší nemoci. Dá se to přežít," míní student.

Když je prý nejhůř, vezme si prášek. „Neberu žádné léky pravidelně a nejsem ani zastáncem očkování. Nemám nejsilnější formu alergie, že bych přes sezonu umíral, a tak vždy, když jdu na delší dobu do přírody, vezmu si nějaký prášek a jsem v pořádku," uzavřel student.

VENDULA PUDELKOVÁ