„Na letošní rok bylo naplánováno celkem 12 plesů. Tři z nich už byly zrušeny, jeden byl přeložen na listopad 2021,“ sdělil pro Deník mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Mezi zrušenými plesy je také městský ples. 

Obdobně to je i v dalších městech.

„Nevím o nikom, kdo by ples chtěl pořádat. Dobrovolní hasiči, kteří mívají ples hned zkraje roku, jej zrušili,“ nehal se slyšet starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Bystřice pod Hostýnem utlumila společenský život už de facto v září, když se město potýkalo s vysokým nárůstem nakažených.

„V oblasti kultury to nevidím optimisticky ani v následujících měsících,“ dodal Zdeněk Pánek.

A konečně, obdobná je situace i v Holešově.

„Rušíme městský ples a nepočítáme ani, že by se minimálně v lednu uskutečnil nějaký jiný. Každopádně termíny mají pořadatelé rezervované. Otazník stále visí nad Party plesem,“ řekla mluvčí města Holešov Hana Helsnerová.

Čtvrtý termín plesu? Snad ne

Holešovský Party ples se má totiž konat až začátkem března. Jako u jednoho z mála zde tedy existuje velká pravděpodobnost, že by se nakonec mohl uskutečnit. Ples pořádají Akce Holešov, za kterými se skrývá dvojice mladých kulturních nadšenců Radek Sovadina a Radek Doležel.

Oba doufají, že jim to v roce 2021 konečně vyjde. Pokud ne, museli by pro ples hledat již čtvrtý termín. Nejprve jej odložili z poloviny března 2020 na květen 2020 a následně jej přeložili na březen 2021.

„Nakoupili jsme loni do tomboly také elektroniku. Další odklad by znamenal, že už nám propadne záruka,“ bere situaci s humorem Radek Sovadina.

„Samozřejmě jsme vraceli nějaké zakoupené lístky. Situace se může u každého z nás během roku výrazně změnit. Narodí se vám třeba miminko a podobně. Rozumíme tomu. Ale většina lidí si lístky ponechala na rok 2021,“ děkuje lidem za pochopení a trpělivost Sovadina.

Party ples mají Akce Holešov opět protkaný hvězdami. Od moderátorské jedničky Leoše Mareše až po slovenskou kapelu No Name.

„Kdyby bylo nutné smlouvy opět předělat, jsme připraveni. V kontraktech byly do tohoto roku vždy jen dvě možnosti – buď zruší vystoupení umělec nebo pořadatel. Z toho pak plynou povinnosti a případné sankce. Nikdo nepočítal se třetí stranou, řekněme zásahem vyšší moci,“ dodal Radek Sovadina.

Místo koncertů studiová tvorba

A právě kapely se kvůli zrušeným vystoupením dostávají do problémů. Nejistota z nadcházejících měsíců je ničí. Pandemie a zákazy ovlivnily teké chod holešovské kapely Expo & Pension.

„Do konce března jsme měli nasmlouvaných 10 vystoupení na plesech. Pravděpodobně neproběhnou,“ řekl Radovan Šlechta bubeník z Expo & Pension. Bigbítová skupina přišla během posledních měsíců o několik vystoupení. Jen při jarní první vlně to bylo 13 akcí. Krev do žil jim sice vlily letní měsíce, ale od září už zase nehrají.

„Nálada v kapele je nyní bojová. Snažíme se zkoušet, pracovat. Uvažujeme o možnosti něco nového natočit. Ale je to zatím jen myšlenka,“ dodal Radovan Šlechta.