Posudek znalce k otrávené Bečvě stále není hotový. Nový termín policie neupřesní
Masivní úhyn ryb v řece Bečvě, k němuž došlo v září loňského roku následkem otravy kyanidem, stále není objasněný. Vyšetřování pokračuje, policisté prozatím nemají žádné nové informace, jež by mohli sdělit veřejnosti. Deníku to ve čtvrtek řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.
Případem se zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Vsetíně. Mimo jiné stále čekají na dokončení znaleckého posudku. První lhůta pro jeho dokončení uplynula už 20. prosince loňského roku. Znalec však požádal o její prodloužení.
Prodloužení lhůty
„Avizovali jsme, že znalec má právo požádat o prodloužení lhůty k vyhotovení posudku z objektivních důvodů. Tak se stalo a z toho vyplývá, že znalecké zkoumání dále probíhá,“ komentovala v prosinci Javorková.
Jak doplnila v tomto týdnu, nový termín, do kterého má znalec své závěry přeložit, kriminalisté upřesňovat nebudou.
Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně, které vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy dozoruje, se k termínu dokončení znaleckého posudku nevyjádřilo.
Státní zástupce Jiří Sachr už dříve uvedl, že jakkoliv je pochopitelný zájem zejména médií o tuto věc, v průběhu přípravného řízení nelze poskytovat podrobné či průběžné informace o jeho průběhu a opatřených důkazech.
„V okamžiku, kdy to bude podle zákona možné, bude veřejnost o výsledku trestního řízení ze strany orgánů činných v trestním řízení informována,“ ujistil Sachr.
Závažná ekologická havárie postihla řeku Bečvu v neděli 20. září. Neznámý pachatel zamořil řeku kyanidy, jež pozabíjely na čtyřicet tun ryb v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov.
Úniky chemikálií znovu a znovu
V říjnu, listopadu i prosinci pak řeku Bečvu ve valašskomeziříčské části Juřinka znovu zamořily chemické látky. Rozbory prokázaly nejprve zvýšený výskyt niklu, podruhé dusitanového dusíku a naposledy fosforu.
V případě tří „menších“ havárií unikly chemikálie do toku z výpusti kanalizace vedoucí do Valašského Meziříčí z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. O stejné výpusti se mluví také v souvislosti se zářijovou otravou kyanidem, byť proti této verzi svědčí některá svědecká tvrzení. Podněty vyšetřuje policie.
Česká inspekce životního prostředí v souvislosti s úniky do Bečvy prověřuje řadu firem včetně valaškomeziříčské chemičky Deza či rožnovské firmy Energoaqua, která má na starosti odpadní vody vypouštěné z areálu Tesly.
Rybáři přijali vlastní opatření
Vlastní opatření přijali kvůli opakovaným znečištěním a úhynům ryb také rybáři. V prosinci začal na Bečvě až po soutok s Moravou platit zákaz rybolovu, od ledna pak stejný úsek přešel do režimu zvaného Chyť a pusť.
„To znamená, že lidé, pokud tedy sami rybu nezcizí, nemají dovoleno si tuto rybu odnést od vody,“ vysvětlil Rostislav Trybuček, jednatel Českého svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko.