Přestože je to hudba budoucnosti a pošta dosud nezveřejnila jména obcí, kterých by se takové opatření dotklo, už teď se záměr setkává s ostrou kritikou.

„V současné chvíli Česká pošta vyhodnocuje pilotní provoz mobilních obslužných míst a také výsledky jednání se starosty jednotlivých obcí,“ informovala mluvčí pošty Marta Selicharová. Podle ní se až na základě výsledků průzkumu a konzultaci s ministerstvem vnitra rozhodne, co dál. „Zatím nic nezavíráme,“ doplnila Selicharová.

O tom, že jednání nebudou nic lehkého, svědčí i ohlasy některých starostů z Kroměřížska. „Nedovedu si to představit a takový záměr mě upřímně děsí,“ nechal se slyšet například starosta Litenčic Josef Smažinka. Podle něj už tak lidem nedostačuje otvírací doba stávající pošty, natož aby se ještě měla přemísťovat do obchodů. „Opravdu nevím, jak to vysvětloval občanům. Zvlášť teď, když tu máme krásnou novou budovu pošty,“ řekl starosta.

Podobně to vidí i jeho kolega z Prusinovic Petr Lipner. „Vždyť v obchodě na něco takového není ani místo. Je to krátkozraká myšlenka viděná od stolu. Ať se pracovníci pošty sami přijedou přesvědčit, jak to v obcích vypadá,“ poznamenal Lipner. On sám však nepočítá, že by se opatření mohlo dotknout právě Prusinovic. „Jsme přeci jen větší obec a jsme za poštu rádi. Ale myslím si, že by nesouhlasili ani v menších vesnicích,“ mínil Lipner, který ani nevidí důvod, proč by pošta k podobnému kroku měla přistupovat. „Stejně by tam museli mít své zaměstnance a platit pronájem,“ uvažoval starosta.

Pošta zatím neupřesnila, jestli uzavře smlouvu s nějakým řetězcem obchodů, ale už teď je jasné, že zřídit pobočky přímo v prodejnách by bylo náročné i technicky.

„Nevím, jak bychom to vyřešili s místem, navíc by nám museli přidat zaměstnance, protože jsme vytížení vlastní prací,“ poznamenala například vedoucí zdounecké samoobsluhy Ludmila Pleslová.

K návrhu zůstávají navíc chladní i někteří obyvatelé obcí. „Osobně je mi jedno, kam si na poštu dojdu. Zase tak často ji nevyužívám. Hodně věcí vyřídím přes emaily nebo telefon,“ vysvětlila Jarmila Hambálková z Morkovic.

V Roštění ani poštu nemají. A kdyby ji náhodou měli zřídit přímo v obchodě? „Koneckonců, proč ne. Aspoň by si člověk nakoupil a vyřídil to, co potřebuje při jednom,“ myslí si jeden z místních, Roman Odložilík.