Výzva k protestu hendikepovaných žadatelů o dávky na Kroměřížsku odezvu nenašla

O příspěvek na mobilitu měli požádat včera a protest měl ukázat, že nová sociální reforma je nesmyslná a úřady na ni nejsou dostatečně připravené.

Zdá se ovšem, že na Kroměřížsku se jeho výzva neujala. I když se změnou mnozí spokojeni nejsou, na úřadě se včera nikdo netlačil.

„Loni jsem dostala mnohem víc peněz. Byla to částka okolo sedmi tisíc, kterou jsem dostala pro svou dceru jednorázově. Letos nám budou měsíčně posílat čtyři sta korun. A to je rozdíl,“ svěřila se Deníku Monika Pechová, jejíž dcera je upoutaná na invalidním vozíku.

Výzva Václava Krásy podle ní své opodstatnění má, na druhou stranu ale uznala, že z technického hlediska je její podpora trochu problematická.

„Dávky se teď vydávají na novém místě, kde je o něco víc prostoru. Živě si ale j eště pamatuju, jak bylo problematické dostat se s vozíkem k těm správným dveřím, když na chodbě seděli lidé, někteří navíc měli berle. A tehdy jsme podobné akce s hromadným žádáním nepořádali,“ podotýká Pechová.

Ona sama si formulář vyzvedla už v úterý. „Ve vestibulu dokonce byla paní, která lidem dávala potřebné informace. Byla velice ochotná. Formulář jsem vyplnila a za pět minut jsem byla na úřadě hotová,“ pochvalovala si vyřizování Pechová.

S velkou podporou výzvy v regionu včera nepočítala ani předsedkyně kroměřížské organizace Svazu tělesně postižených Olga Kunešová. I když podstata akce je podle ní správná a na místě.

„V podstatě má pan Krása pravdu. Teď je systém udělaný tak, že pokud si držitel ZTP nebo ZTP/P nezažádá v lednu, nemá nárok na lednovou částku čtyři sta korun. Zpětně dávku nedostanou. Během ledna tedy musejí všichni zažádat,“ vysvětlila Kunešová.

Jen na Kroměřížsku je přitom podle ní asi držitelů průkazek ZTP nebo ZTP/P zhruba tři a půl tisíce.

Podle mluvčí krajské pobočky Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšové dorazilo včera na úřady v celém regionu asi 360 žadatelů. Žádné dramatické fronty se tedy netvořily.

„Lidem taky hodně ulehčí situaci fakt, že žádat nemusí jen během pondělí a středy. Úřad je nyní žadatelům otevřen pět dní v týdnu,“ poznamenala mluvčí.