Lidé ve Lhotě protestují. V ohrožení mohou být i další pobočky v regionu

Středisko ve Lhotě má ČP od ledna nahradit takzvaným motorizovaným doručováním. To znamená, že v předem určenou dobu přijede do obce služební vůz, řidič převezme balíky a pošťačka pak svižně provede klasickou pochůzku po vesnici. Nedoručené zásilky se budou ukládat na poště ve Zlíně-Malenovicích.

„Místní procestují zbytečně peníze a vezme jim to čas,“ protestuje starostka obce se 785 obyvateli. „Autobusové spojení s Malenovicemi a Zlínem je nedostačující, s několikahodinovými mezerami. Zrušení střediska by byla chyba,“ je přesvědčená.

Obyvatelé by museli v místě oželet i další služby, například Sportku nebo prodej losů, pohlednic či cenin. „Pokud naše doručovatelka nezastihne adresáta přes den doma, vydává balíky i po pracovní době. Nedocenitelnou službou je i její výpomoc při vyplňování poštovních tiskopisů,“ myslí si Kadlečíková.
Podle Gabriela Plesky z tiskového oddělení ČP však středisko ve Lhotě není plnohodnotnou poštou, protože má oficiální otevírací dobu pouze tři čtvrtě hodiny denně. „Většinu služeb, které tam poskytují, lze řešit i jinak. Navíc konečné rozhodnutí ještě nepadlo, záležitost je stále v jednání,“ uvedl mluvčí.

„Česká pošta prochází transformací a musíme uvažovat, co se nám vyplatí a co ne, a provoz středisek to bohužel není,“ dodal Pleska s tím, že například na severní Moravě zrušila ČP poštovní střediska už všechna. Na Zlínsku se jich ještě několik drží, například v Březnici, Rackové či Všemině.
Vedení Lhoty je ochotno pro zachování provozovny dělat i finanční ústupky.

„Středisko tu funguje řadu let. Prostory pronajímáme České poště za osm tisíc korun za rok. Za celou dobu existence pošty jsme nájem nenavýšili, přestože náklady na energie stále stoupají. Cenu jsme naopak nyní ochotni ještě snížit, abychom středisko zachovali,“ řekla Kadlečíková.

Uvítala by to i pošťačka Irena Brázdová, která ve středisku sedm let pracuje. „Myslím si, že složenky a balíky se na chodníku dělat nedají,“ řekla. Co si počne, pokud ČP středisko zavře, zatím neví. Se záměrem ČP nesouhlasí ani obyvatelé. „Jestli si pošta myslí, že tím ušetří, tak se plete. Jenom si pokazí reputaci a lidé přes ni už nebudou nic objednávat,“ myslí si Alois Bartoň.