K pomníku padlým položili květiny představitelé radnice a zástupci tamních spolků.

„Poslední tragická událost války se ale stále právě ještě šestého května v podvečer. Československá spojovací četa omylem zamířila k Rymicím ještě obsazenými německými jednotky. Tam se dostala do nečekané kulometné palby," připomněl ve svém projevu holešovský starosta Pavel Svoboda.

Při tragickém omylu poslední den válečných bojů zemřelo hned sedmnáct příslušníků československého armádního sboru.

Po skončení bojů byl ve městě ustanoven revoluční národní výbor, jehož předsedou se tehdy stal doktor Rudolf Plajner. A město se pomalu začalo vracet k běžnému životu…

Veterán vzpomínal na léta v armádě

Holešov – Ač z Holešova přímo nepochází, vzpomíná na léta v tamních kasárnách jen v dobrém. „Narukoval jsem k sedmému výsadkovému pluku zvláštního určení v roce 1961," poznamenal kapitán v záloze Pavel Chmelík, který se v pondělí odpoledne účastnil vzpomínkové akce k ukončení bojů druhé světové války.

V Holešově prožil devět let jako voják z povolání. „Byla to nejkrásnější léta mého života. Mám k městu vztah jako k místu, které nám vojákům poskytlo domov," vysvětluje Chmelík.

Každodenní program v kasárnách byl prý stejný v podstatě celý rok. „V šest hodin ráno byl budíček, pak následovala půlhodinová rozcvička, většinou běh na tři kilometry doplněný takovými čtyřiceti kliky a shyby na hrazdě," líčí kapitán.
Po snídani a úklidu následovala bojová zaměstnání. „Například cvičení v terénu, sebeobrana, chemická příprava, teoretické přípravy jazykové, seskoky padákem. To bylo až do večera, před spaním jsme napsali dopis domů a ráno zase znovu," říká s úsměvem Chmelík.

V roce 1968 7.výsadkový pluk, jeho velitelé, odmítli vstup okupačních vojsk do objektu kasáren.Po 3 dnech marného obléhání zůstala kasárna pluku jen jeho příslušníkům.Zato byl velitelský sbor v roce 1969 rozpuštěn.Jeho členové zamířili buď do civilu, nebo k jiným útvarům. Ve všech příslušnících pluku dodnes zůstala hrdost na léta služby. „Já jsem šel do civilu a zůstal jsem na Moravě až dodnes," dodává Chmelík, který je zároveň zástupcem klubů výsadkových veteránů Zlínského kraje.