Uvnitř se nacházelo několik listin, z nichž nejstarší pocházející už z roku 1791, a ještě starší mince z roku 1561. Cenností se ujali restaurátoři a pracovníci muzea.

V pátek se krabička vrátila zpět na místo, kde patří. Originální dokumenty se již zpět nevrátily, skončí v archivu.

Ve schránce tak skončily jejich kopie. K nim přibyly současné dokumenty a mince.

Svou troškou do mlýna přispělo město Hulín prostřednictvím starosty Romana Hozy, hejtmana Zlínského kraje Jiří Čunka a místního faráře Jiřího Kopřivy.

DOKUMENT S PEČEŤÍ

Starosta Hulína Roman Hoza uvedl, že město vkládá písemný dokument, který mimo jiné také děkuje dělníkům za stále probíhající rekonstrukci střechy kostela.

„Za Hulín vkládáme do schránky dokument, ve kterém děkujeme všem, kteří se podíleli na opravě této významné památky. Kostel, farnost a fara patří mezi nejvýznamnější památky u nás ve městě,“ uvedl Hoza.

Aby vyslali veřejnosti jasnou zprávu, že si výjimečnost okamžiku uvědomují, vyhotovili listinu se všemi náležitostmi.

„Vyžádali jsme si v Okresním státním archivu obecní pečeť. Takže má zpráva i punc důležitosti historické chvíle,“ řekl Roman Hoza, který dodal, že text zprávy skládal dohromady sám a kolegyně pomáhala s přepisem.

NA ZAČÁTKU BYLY SBÍRKY

Začít s opravami kostela není jednoduché. Hulínský farář Jiří Kopřiva tvrdí, že se jeho záměru na začátku mnozí smáli.

„Lidé mysleli, že jsem blázen. Nakonec se vše, s pomocí boží, města, kraje a ministerstva zdárně podařilo,“ usmívá se Kopřiva, který na drobných sbírkách, nejen mezi věřícími, vybral na počátku 350 tisíc korun.

Zbylých více než 12 milionů však dorovnaly dotace z nejrůznějších stran. Od města, od kraje a ministerstva. Starosta Hulína Roman Hoza si práci Kopřivy pochvaluje. „Jsme za takového faráře rádi,“ říká jeho směrem.

NEJSTARŠÍ AVŠAK NEJLÉPE ČITELNÝ

Jen díky společnému úsilí všech mohlo dojít k tomu, že 6. května tohoto roku našli dělníci opravující střechu kostela plechovou schránku. Ukrývali se v ní písemnosti a mince. Farář se nechal slyšet, že se schránka nalezla pouze náhodou.

„Nevěděli jsme o ní. Jen jsme měli takové tušení,“ přiznává Jiří Kopřiva.

A co bylo uvnitř? „Nalezli se dokumenty jak z roku 1791, tak třeba z roku 1920. A společně s nimi i mince. Paradoxně nejlépe čitelný byl nejstarší text,“ podivuje se farář.

„Jednalo se zejména o technické informace, ale i popis doby, který zachycoval život v obci, vztah lidí k městu a Bohu,“ dodává farář.

INFORMACE O OPRAVĚ

Nyní, když se opravy blíží ke konci, bylo na čase vrátit schránku na své místo. Společně s ní však pracovníci do báně pod křížem na věži kostela vložili ještě jednu, takřka identickou, krabičku. A v ní budou poselství budoucím generacím ze současnosti – tedy z roku 2019. Kromě města Hulín se se vzkazem přidává i místní fara.

„Uvádím informaci, jak obtížná byla rekonstrukce kostela, proč byla potřeba, kolik bylo použito materiálu a popisuji život v obci,“ prozradil farář.

MÍSTO NEMOCNICE VELEHRAD

Svůj kousek dědictví vložil do schránky i hejtman Zlínského kraje, byť v zastoupení radního Zlínského kraje Miroslava Kašného.

„Pan hejtman Jiří Čunek musel své poselství ještě dopoledne přepsat. Zmiňoval se v něm totiž o důležitém hlasování o nové nemocnici. To však skončilo jinak, než očekával. Místo záměru výstavby nemocnice tedy psal o Dnech lídí dobré vůle,“ zprostředkoval informace Kašný.