VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porodnost ve Zlínském kraji mírně kolísá

Zlínský kraj – Počet narozených dětí ve Zlínském kraji za poslední tři roky lehce stoupá. Nejvíce jich přišlo na svět v matričním obvodu města Zlín. Během loňska se tu narodilo 2785 dětí, z toho 1434 chlapců a 1351 děvčat. V předešlém roce to bylo o 225 dětí méně.

20.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Mezi neobvyklá jména narozených ratolestí patří například Odetta, Erkhes či Rafael

Nejčastější jména? Tereza a Jakub

Rodiče mají zálibu jak v tradičních českých jménech, tak i v zahraničních. „Mezi první tři nejčastěji vybíraná jména se dostala Tereza, Eliška a Anna,“ upřesnila vedoucí obřadnictví a matrik zlínského magistrátu Irena Bodanská. U opačného pohlaví podle ní dominoval Jakub, Jan a Tomáš.

Nárůst porodnosti zaznamenali také v Uherském Hradišti, kde přišlo loni na svět 1191 novorozenců, což je o čtrnáct více než v předešlém roce. Podle tamní matrikářky Boženy Světničkové však v tuto chvíli statistiku nejfrekventova­nějších jmen k dispozici nemají.

Matriční obvod města Vsetín eviduje za právě uplynulý rok 656 narozených dětí, přičemž v tamní porodnici se jich narodilo 647.

„Je to o osm porodů méně než v roce 2009. Nejde však říci, že by se jednalo o pokles porodnosti. Ta je i nadále vysoká,“ upozornila mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková. Rozdíl podle ní vznikl kvůli uzavření oddělení z důvodu modernizace, která se uskutečnila v lednu 2010. Na oddělení se prý nainstalovaly nové mycí a přebalovací boxy a postýlky pro novorozence. Také se obměnila většina lůžek pro matky, včetně multifunkčních stolků a dalších potřeb.

Jména Tereza, Tomáš a Jan se těší velké oblibě i na území Valašska. Populární je však také Matyáš, Filip, Natálie nebo Karolína. Některým rodičům se líbí ale zcela neobvyklá jména. Na svět tak přišla třeba Odetta, Liliana, Rafael, Matteo či Berenika.

Tradice má mezi lidmi stále své místo. O vymizení se proto prozatím díky dětem zapsaným na vsetínské matrice nemusejí obávat například jména Emilie, Antonín, František nebo Marie.

Méně dětí bylo jen na Kroměřížsku

Na Kroměřížsku se ovšem loni narodilo nejméně dětí za posledních sedm let. Oddělení matriky místní radnice eviduje za nedávno skončené dvanáctiměsíční období celkem 613 narozených.

„Toto číslo je přitom nejnižší od roku 2003, kdy se ve městě narodilo 552 dětí. Nejvíce se jich za poslední roky narodilo v roce 2007. Tehdy na svět přišlo 710 dětí,“ přiblížil statistiky mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Rodiče podle něj většinou každý rok dávali přednost tradičním jménům. Nejčastějšími mužskými byla Jakub, Lukáš, Jan, Tomáš, Ondřej či Adam. Při výběru dívčích jmen si prý rodiče nejčastěji vybírali Elišku, Kateřinu, Lucii, Karolínu, Michaelu, Anetu nebo Annu. „Jejich oblíbenost trvala i v roce 2009, i když v mírně odlišném pořadí,“ dodal Zrna.Objevila se však také zcela netradiční jména. Podle Zrny k nim patří například Erkhes, Munguntulga, Sofia, Emily nebo Yasmin.

V současnosti mají budoucí maminky možnost přivést svého potomka na svět i alternativními způsoby.Například gynekologicko-porodnické oddělení Vsetínské nemocnice má k dispozici dvě moderní porodní lůžka, která ženám nabízejí značnou variabilitu ve výběru relaxační i porodní polohy. „Umožňují tak vedení porodu klasickým nebo alternativním způsobem v polosedě, ve dřepu s oporou partnera, na všech čtyřech, ale také vleže na boku,“ uvedla výčet řešení mluvčí Plačková. Rodičky prý oceňují nízkou nástupní výšku a opěrnou hrazdu. Zdravotníci pak elektrické polohování lůžka a snadnou manipulaci.

„Nízká nástupní výška a dostatečná šířka ložné plochy vzbuzují v rodičce od prvního okamžiku jak pocit klidu a bezpečí, tak potřebný komfort pro bezproblémový porod,“ vysvětlil zástupce primáře oddělení gynekologie a porodnictví Vsetínské nemocnice Martin Janáč.

Nastávajícím maminkám nabízí také alternativní prostředky pro úlevu od bolesti, například relaxační míče, porodnický vak nebo masážní váleček. „Jeden z pokojů je navíc vybaven porodnickou vanou, kterou je možno použít k relaxaci v první době porodní i k porodu do vody,“ doplnila mluvčí Vsetínské nemocnice.Jinou než tradiční možnost porodu budoucím rodičkám poskytují také v Kroměřížské nemocnici. „Maminky mohou využít například klekátko, porodní židli či žebřiny. Existuje také možnost se před porodem uvolnit ve vaně nebo sprše,“ dodala mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Autor: Lenka Bořutová

20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímek dětí z letošní první třídy Základní školy F. Vančury v Kroměříži s třídní učitelkou Mgr. Ivanou Baštincovou

Představujeme prvňáčky ze F. Vančury v Kroměříži

Kroměřížskou poslankyni Evropského parlamentu Olgu Sehnalovou vybral prestižní bruselský zpravodajský server Politico.eu do přehledu osobností, které v roce 2018 nejvíce ovlivní veřejnou debatu v Evropě a zasáhnou do mezinárodního dění.

Kroměřížskou europoslankyni zařadili do prestižního žebříčku vlivných

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Jaký vánoční strom je letos ve Zlínském kraji ten nejkrásnější? O tom můžete rozhodnout právě vy. Dejte hlas svému favoritu v anketě pod tímto textem.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ F. Vančury v Kroměříži v Kroměřížském deníku

V tištěném středečním vydání Kroměřížského deníku budou fotky usměvavých dětí z 1. třídy v ZŠ F. Vančury v Kroměříži.

Také Kroměřížsko bude ve středu 13.12. zpívat koledy

Po roce se opět města a obce v Česku rozezní společným zpěvem. Oblíbenou akci Deníku nazvanou Česko zpívá koledy si mohou užít i lidé přímo v Kroměříži, kde se příští středu 13. prosince v 18 hodin akce tradičně koná ve vstupní aule Domova pro seniory U Moravy.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT