„Každoročně předáváme na Zlínský kraj seznam zdravotnické techniky, kterou naše nemocnice potřebuje. Jsou zde zahrnuty především nejdražší přístroje v řádech stovek tisíců, na jejichž nákup nemocnice sama nestačí,“ přiblížila mluvčí zdravotnického zařízení Lenka Koutná.

Na konci roku pak kraj vyhodnocuje, jakou částkou zdravotnickému zařízení nad rámec svých povinností vypomůže. „Vzhledem k tomu, že potřeba nových přístrojů je ale trvalá a leckdy neodkladná, musí se nemocnice snažit sama sehnat finanční prostředky na potřebnou techniku především od sponzorů,“ vysvětlila Koutná.

A právě do této skupiny takzvaný KTG přístroj svou relativně nízkou cenou spadá. „Dá se pořídit asi za sto padesát tisíc korun, jeho cena se poměrně snížila,“ přiblížila vrchní sestra porodnického oddělení Marie Šedá.

Nemocnice však momentálně není schopna vyčlenit finance na jeho nákup sama. Přístroj je přitom velmi často využívaný. „Za červenec jsme s ním ambulantně vyšetřili přes dvě stovky maminek. A to nepočítáme ty, které leží na oddělení,“ podotkla staniční sestra Alice Hroncová s tím, že na něm lze vysledovat aktuální stav dítěte a případné patologické změny, které by naznačovaly, že je něco v nepořádku.

„Lze pozorovat srdeční ozvy, jeho pohyby a vůbec jak se mu daří. Druhou jeho sondou lze navíc kontrolovat kontrakce při porodu,“ dodala Hroncová.