„V této fázi vyšetřování nebudeme k případu sdělovat bližší informace," řekl v pátek Deníku velmi stručně krajský mluvčí Petr Jaroš. Policie dokonce odmítá prozradit už vůbec to, zda se v tomto případě má jednat o přestupek nebo přímo o trestný čin. Případ však vyšetřuje krajské oddělení, která se obvykle zabývá jen závažnější trestnou činností.

Žádné indicie vedoucí k identifikaci tajemné trojice nemá ani holešovská městská policie. Vyznavači islámu nebo jiné extremistické skupiny se prý ve městě na veřejnosti nikdy neobjevily. „Nesetkali jsme tady s žádnou skupinou lidí, která by podporovala Islámský stát," potvrdil ředitel Městské policie Holešov Eduard Dlhopolček.

Pátrání po (nejméně) třech aktérech podivného divadla odstartovalo v neděli 19. října: právě tehdy tři lidé s vlajkou Islámského státu před webkamerou meteostanice předvedli imitaci poprav, při kterých už opravdoví islámští extremisté popravili několik lidí.

Snímek zachycený kamerou pak visel na webových stránkách meteorologické stanice: jeden z aktérů na něm drží černou vlajku a druhý pro změnu nůž u krku „zajatce" oděného do oranžové kombinézy. Fotografie si všiml čtenář webu, který informaci předal médiím: snímek pak z webových stránek meteostanice zmizel a případem se začala zabývat policie.

Extremisté z Islámského státu mají během uplynulých týdnů na svědomí hned několik mimořádně brutálních poprav natáčených na video a následně zveřejněných na internetu: přišli při nich o život například dva američtí novináři nebo britský humanitární pracovník.