„Od začátku roku mi nezaplatil jen jeden pacient, ale to jen proto, že u sebe neměl peníze. Doplatil to při následující kontrole,“ vysvětlil praktik z Kroměříže Milan Jadrníček.

Za stejnou dobu ošetřil zatím dva pacienty, kteří byli od placení poplatku osvobozeni. Podle jeho slov se nedá přesně určit, kolik pacientů za měsíc ošetří. „Průměrně je to možná dvacet lidí denně, ale teď jich chodí méně, protože se pacienti zásobili léky před koncem roku,“ dodal kroměřížský lékař. O kolik si však díky pacientům přilepší, nedokázal ohodnotit.

Zdravotníci problémy s jejich výběrem neznají, někteří lidé už ale neplatili

Naopak zlínský ortodontista Martin Kotas byl sdílnější. „Mám zhruba dva tisíce pacientů, z toho asi tisíc aktivních. Ti za každou čtvrtletní návštěvu zaplatí poplatek, což ročně činí zhruba 120 tisíc korun,“ spočítal specialista a doplnil, že celá částka je příjmem ordinace a podléhá zdanění. „Chci ji pak investovat dál do zvelebení své praxe,“ poukázal.

Komplikace nehlásí ani lékárny. „Lidé povinný poplatek platí bez řečí, protože jsou o situaci informovaní z médií. Částku rozepisujeme na účtenkách a zvlášť dáváme potvrzení o započitatelných doplatcích, které se sčítají do limitu pěti tisíc korun,“ nastínila pracovnice kroměřížské lékárny Petra Kociánová.

Podle Vlasty Rafajové z lékárny ve Vizovicích lékárníkům poplatky větší výdělek nepřinesou. „Receptů je ale málo, lidé se léky předzásobovali. Vliv poplatků se nejspíš projeví až v březnu,“ informovala Rafajová.

„Snižují nám marži léků a podléhají devítiprocentní dani, takže nejspíš to příjmy vyrovná. A lidé zatím častěji volí spíše doplatky, většina léků totiž vychází na recept dráž,“ upozornila s tím, že zatím je brzo situaci hodnotit.

Shoduje se s ní i vedoucí lékárny Lloyds v Centru v Malenovicích Jiří Holoubek. „Nestalo se nám, že by lidé odmítali zaplatit. A výrazné zisky díky nim neočekáváme, snižují nám totiž marži při expedici,“ uvedl a doplnil, že hlavním účelem poplatků v lékárnách není vyšší zisk, ale snížení počtu receptů.

Ukázněné pacienty si pochvaluje i ředitel slavičínské nemocnice Ladislav Palkovský. „S neplatiči jsme se zatím nesetkali, lidé platí hotově, a mají dokonce nachystané i drobné. Nemocných ale ubylo pouze na pohotovosti,“ sdělil ředitel s tím, že měsíčně si polepší u ambulancí zhruba o deset tisíc korun.

„Poplatek nám zůstává celý, pouze jej zdaníme. A i když zatím nedokážu říci, jaký bude jejich celkový dopad, mohly by trošku pokrýt každoroční ztrátu,“ poukázal.

Až v únoru budou vědět více v Baťově nemocnici ve Zlíně. „Zatím nemůžeme popsat dopad poplatků, vše kolem nich budeme vyhodnocovat až na konci ledna a výsledky budou nejdříve v únoru. Ale zatím jsme žádné komplikace nezaznamenali, všichni pacienti platí,“ sdělila mluvčí nemocnice Karla Havlíková.